| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Część nauczycieli zachowała prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. A to za sprawą tego, że osoby te wykonują pracę zaliczaną do pracy w szczególnym charakterze.

Kiedy nauczyciele mogą wcześniej dostać emeryturę

W zależności od daty urodzenia, stażu oraz miejsca pracy nauczyciele mogą zakończyć pracę na podstawie Karty nauczyciela lub ubiegać się o świadczenie kompensacyjne lub pomostówkę

Czy pracujący z trudną młodzieżą zyska pomostówkę

Absolwent resocjalizacji w 1998 roku rozpoczął pracę w zakładzie poprawczym jako wychowawca. Czy jeśli spełni wszystkie wymagania stażowe, to będzie mieć prawo do emerytury pomostowej?

TAK

Prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej ma osoba, która łącznie spełni wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. A to oznacza, że ubiegający się o emeryturę pomostową musiał się urodzić po 31 grudnia 1948 r., a pracę w szczególnych warunkach rozpoczął przed 1 stycznia 1999 r. Dodatkowo składając wniosek do ZUS, musi posiadać świadectwa pracy wystawione przez pracodawcę, które potwierdzą, że zainteresowany ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, oraz rozwiązać stosunek pracy. Równocześnie taka osoba musi mieć ukończone w przypadku kobiet co najmniej 55 lat i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn i równocześnie legitymować się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że osoba ubiegająca się o pomostówkę musi po 31 grudnia 2008 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W przypadku nauczycieli możliwość skorzystania z takiego rozwiązania mają wyłącznie osoby wykonujące prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych m.in. w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych. Aby nie było już żadnych wątpliwości, doprecyzowano, że z takiego rozwiązania korzystają wyłącznie nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w placówkach, w których przebywają nieletni skierowani przez sąd rodzinny wskutek zastosowania wobec nich środka wychowawczego, poprawczego lub środka tymczasowego (w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich).

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.).

Zobacz również: Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę

Absolwentka liceum rozpoczęła pracę w szkole bezpośrednio po maturze. Już pracując, ukończyła studia pedagogiczne z bardzo dobrym wynikiem. Po kilku latach pracy zrobiła doktorat, ale nie zrezygnowała z pracy z młodzieżą. Powodem zostania w szkole była możliwość przejścia na nauczycielską emeryturę. Czy zachowała prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, chociaż inne grupy zawodowe straciły taki przywilej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »