| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dyscyplina finansów publicznych > Zmiany w ustawie o finansach publicznych 2017 r.

Zmiany w ustawie o finansach publicznych 2017 r.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wymusiła zmiany w ustawie o finansach publicznych. Co się zmieniło? Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek?

Zakres zmian: Ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 935) wprowadzono do k.p.a. zmiany polegające na jednolitym uregulowaniu kwestii dotyczących wymierzania, egzekwowania i udzielania ulg w wykonaniu administracyjnych kar pieniężnych, w celu usunięcia związanych z tym wątpliwości interpretacyjnych. W efekcie tych zmian konieczne było zaznaczenie w uofp, że administracyjne kary pieniężne podlegają odrębnemu reżimowi ich wymierzania, a także odstąpienia od nałożenia, egzekwowania kar niezapłaconych oraz udzielenia ulg polegających na:

  • odroczeniu terminu wykonania administracyjnej kary pieniężnej albo zaległej administracyjnej kary pieniężnej lub rozłożeniu ich na raty,
  • umorzeniu administracyjnej kary pieniężnej w całości lub części,
  • umorzeniu odsetek za zwłokę w całości lub części.

Zobacz: Podatki

Tabela. Brzmienie art. 67 uofp przed i po zmianie

Brzmienie obowiązujące do 31 maja 2017 r.

Brzmienie obowiązujące od 1 czerwca 2017 r.

Art. 67. Do spraw dotyczących należności, o których mowa w art. 60, nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996 i 1579) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, z późn.zm.).

Art. 67. 1. Do spraw dotyczących należności, o których mowa w art. 60, nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996 i 1579) i odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, z późn.zm.).

2. Do spraw dotyczących administracyjnych kar pieniężnych stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.

Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek: Zmiany k.p.a. i uofp weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 r. Z założenia mają one usunąć dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne dotyczące ustalania, egzekwowania i udzielania ulg w spłacie należności budżetowych z tytułu administracyjnych kar pieniężnych.

Oprac. Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK