| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Plan finansowy > Kwalifikacja wpłaty z tytułu odszkodowania

Kwalifikacja wpłaty z tytułu odszkodowania

Czy wpłata z tytułu odszkodowania za zniszczony sprzęt może zostać zakwalifikowana jako wznowienie wydatków? Jakie regulacje powinny stosować w takich przypadkach samorządowe jednostki budżetowe?

Uwzględniając powołane wyżej przepisy wykonawcze, należy zwrócić uwagę na postanowienia par. 19 ust. 1 i 2, które precyzują, że uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym są przyjmowane na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym samym roku budżetowym, natomiast uzyskane zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa.

Natomiast w odniesieniu do samorządowych jednostek budżetowych brak jest takich uregulowań w przepisach prawa. Jednostki te ewentualną sprawę wznowienia wydatków powinny uregulować w polityce rachunkowości obowiązującej w jednostce.

Uwzględniając powołane wyżej przepisy, w mojej ocenie odszkodowanie nie może wpłynąć jako wznowienie wydatków, gdyż wynika ono z odrębnego stosunku prawnego, prawdopodobnie z polisy ubezpieczeniowej, a nie stanowi zwrotu kosztów naprawy zniszczonego sprzętu przez osobę/jednostkę, która bezpośrednio przyczyniła się do jego zniszczenia. Dlatego też środki otrzymane jako odszkodowanie za uszkodzone mienie powinny być zaklasyfikowane jako dochody budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, lub też jako dochody gromadzone na wydzielonym rachunku dochodów, o którym mowa w art. 11 lub art. 223 ustawy o finansach publicznych. ©?

Elżbieta Gaździk

główna księgowa samorządowej jednostki budżetowej

Podstawa prawna

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).

Rozporządzenie ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz.U. nr 241, poz. 1616 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »