Z którego ZFŚS korzysta pracujący emeryt?

PROBLEM: W 2022 r. nasz pracownik odszedł na emeryturę. Po czym podjął zatrudnienie u innego pracodawcy bez zawieszania pobierania emerytury. U drugiego pracodawcy jest prowadzony odrębny fundusz socjalny.
Zgodnie z §2 naszego Regulaminu ZFŚS "użyte w regulaminie określenia oznaczają: 4) emeryt lub rencista, byli pracownicy uprawnieni do korzystania z Funduszu - osoby posiadające aktualny status emeryta lub rencisty, którzy rozwiązali stosunek pracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Z. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę". Czy w przypadku braku zawieszenia emerytury taka osoba może korzystać z ZFŚS u dwóch pracodawców? Czy powinniśmy nałożyć obowiązek składania oświadczeń dotyczący aktualnych statusów byłych pracowników-emerytów? Który zakład pracy powinien objąć opieką taką osobę po zaprzestaniu przez nią pracy u drugiego pracodawcy? Czy możemy w naszym regulaminie uwzględnić taką osobę jako uprawnioną do korzystania z naszego funduszu na podstawie art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS? Podkreślamy, że opisany wyżej przypadek dotyczy braku zawieszenia emerytury i jednoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy.
RADA
Prawo do korzystania z ZFŚS osoba ta ma u pracodawcy, u którego podjęła zatrudnienie.
UZASADNIENIE
Uprawnienie do korzystania z ZFŚS dotyczy:
- pracowników danego zakładu pracy i członków ich rodzin,
- emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin,
- innych osób, którym pracodawca przyznał w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Ten punkt pozwala na objęcie możliwością korzystania z ZFŚS szerokiego kręgu osób (m.in. w takiej sytuacji, jak osoba wskazana w pytaniu). W każdym przypadku należy ocenić jednak celowość rozszerzania kręgu osób uprawnionych.
Z którego ZFŚS korzysta pracujący emeryt?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15.11. 1991 r. (sygn. akt I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63), emeryt lub rencista mogą korzystać ze świadczeń tylko u jednego byłego pracodawcy - tego, u którego byli ostatnio zatrudnieni. SN wskazał, że emeryt wraz z podjęciem zatrudnienia traci prawo do świadczeń u pracodawcy, od którego przeszedł na emeryturę.
Jeżeli emeryt podejmie zatrudnienie w oparciu o stosunek pracy, to status pracownika (u pracodawcy B) staje się niejako silniejszy niż status emeryta (w związku z zakończeniem zatrudnienia u pracodawcy A)- będzie miał prawo do świadczeń z zfśs jako pracownik u pracodawcy, u którego zatrudnienie to podejmie. W konsekwencji należy przyjąć, że wskazana w pytaniu osoba ma prawo do korzystania z ZFŚS u tego pracodawcy, u którego podjęła zatrudnienie - w miejscu swojej pracy, jako pracownik. Po zakończeniu tego zatrudnienia osoba ta będzie uprawniona do świadczeń socjalnych od tego pracodawcy (pracodawcy B), jako jego były pracownik o statusie emeryta.
Oczywiście problematyczna jest w każdym przypadku kwestia wiedzy poprzedniego pracodawcy o tym fakcie - w pełni uzasadnione jest pobieranie oświadczeń o tym, czy dana osoba podjęła zatrudnienie. (…)
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
Podstawa prawna:
art. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 923)
Marek Rotkiewicz
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: