| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Wyrok WSA w Gliwicach z 24 października 2012 r.,
sygn. akt I SA/Gl 289/12

Ponieważ należności z tytułu podróży służbowych są dla nauczyciela, co do zasady, przychodami ze stosunku pracy, wydatki te pracodawca zalicza do swoich kosztów uzyskania przychodów na zasadach dotyczących wynagrodzeń za pracę.

Oznacza to, że należności przysługujące nauczycielowi z tytułu odbycia podróży służbowej będą dla szkoły kosztem podatkowym w miesiącu, za który są należne, jednak wyłącznie pod warunkiem wypłacenia lub postawienia tych należności do dyspozycji nauczyciela w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie uchybienia temu terminowi, należności z tytułu podróży służbowej nauczyciela będą stanowiły koszty uzyskania przychodów szkoły dopiero w miesiącu ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji nauczyciela (art. 15 ust. 4g w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop).

JOANNA NOWICKA

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 40).

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »