| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków. W jakiej wysokości dietę otrzyma pracownik w 2015 roku?

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin – przysługuje 50% diety,

b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Podkreślić należy, że dieta nie przysługuje pracownikowi : za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego, jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie, przebywa w podróży służbowej co najmniej 10 dni i w dniu wolnym od pracy wraca do swojego stałego lub czasowego miejsca pobytu.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

Zwrot kosztów noclegu

Podróż służbowa często może trwać dłużej niż jeden dzień. Wówczas jeżeli pracownik nie ma zapewnionych bezpłatnych noclegów, ma prawo do zwrotu kosztów za hotel lub nocleg w innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Aby zwrot mógł nastąpić, niezbędne jest jego udokumentowanie, a więc okazanie rachunków, faktur. W sytuacji, gdy pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu lub gdy nie przedstawił rachunku, wówczas przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 % diety, z wyjątkiem jeżeli nocleg trwa co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7. Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Ważne jest aby pracownik dokonał rozliczenia kosztów podróży nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia delegacji.

Warto podkreślić, że niewypłacenie należności przysługujących pracownikowi z tytułu po­dróży służbowej może - stosownie do okoliczności - uzasadniać rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 k.p. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I BP 5/09.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy – Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »