| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Kwoty diet, przysługujących pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej w 2016 r. nie uległy zmianie. Obowiązujące stawki funkcjonują od 1 marca 2013 r.

Dieta w pełnej wysokości przysługuje za każdą dobę podróży zagranicznej. W przypadku niepełnej doby:

- do 8 godzin – przysługuje 1/3 diety,

- ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

- ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Gdy pracownik w czasie podróży otrzymał bezpłatne całodzienne wyżywienie, powinien otrzymać 25% przysługującej mu diety. Nawet pojedyncze bezpłatne posiłki takie jak śniadanie, obiad czy kolacje odpowiednio zmniejszają wysokość przedmiotowego wynagrodzenia.

W takich przypadkach przyjmuje się, iż każdy posiłek stanowi odpowiednio:

1) śniadanie – 15% diety;

2) obiad – 30% diety;

3) kolacja – 30% diety.

Zasady te stosuje się odpowiednio do sytuacji, w której wyżywienie zapewnione zostało w ramach usługi hotelarskiej, z której korzysta pracownik.

W praktyce może się zdarzyć, że po odjęciu od przysługującej pracownikowi kwoty diety kosztów bezpłatnego wyżywienia otrzymamy wynik ujemny. Czy taka dieta ujemna stanowi przychód pracownika? Organy skarbowe stały często na stanowisku, iż ujemna dieta nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Inaczej do tego zagadnienia podszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W wyroku z 25 lutego 2015 r. uznał on, iż "otrzymywane przez pracowników przebywających w podróży służbowej diety, w tym także należności powstałe przy zastosowaniu przesłanek obniżających wartość diety powodujące przyjęcie wartości ujemnej diety (tzw. dieta ujemna) mieszczą się w ramach ustawowego zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) u.p.d.o.f., i z tego względu nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako związane ze stosunkiem pracy, czy też jako inne nieodpłatne świadczenie. W konsekwencji pracodawca w sytuacji wystąpienia ujemnej wartości diety nie będzie zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek w związku z takimi należnościami".

Dieta nie przysługuje pracownikowi, który otrzymuje w czasie podróży zagranicznej należność pieniężną na wyżywienie. W sytuacji, gdy należność pieniężna jest niższa od diety, pracownik powinien otrzymać wyrównanie do wysokości należnej diety.

Polecamy serwis: Podróże służbowe

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »