| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

Wolną Wigilię mają pracownicy niektórych firm prywatnych, administracji rządowej, jak również sądów. Pracownicy szpitali są grupą zawodową wyjątkową. Niezależnie czy jest święto, czy nie, pracować (choćby w systemie dyżurowym) muszą.

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

Przypomnieć należy, że pracownicy szpitali musieli pracować 12 listopada 2018 r. Czy w zamian za to będą mieć wolne w Wigilię?

Wigilia zgodnie z przepisami jest dniem pracującym. Coraz częściej w sektorze prywatnym oraz publicznym 24 grudnia jest wolny. Często pracownicy w Wigilię mają skrócony czas pracy.

O tym, czy pracownicy będą mieć wolne, czy też będą pracować krócej decyduje pracodawca.

Pracownicy administracji rządowej wiedzą już, że 24 grudnia 2018 r. do pracy nie przychodzą. Pracownikom, o których mowa w zdaniu poprzednim dzień wolny przysługuje na podstawie Zarządzenia nr 17 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wigilię odpracują 15 grudnia 2018 r. (sobota).

Pod znakiem zapytania stoją nadal pracownicy samorządowi. O wolnym lub skróconym dniu pracy 24 grudnia 2018 r. decyduje w ich przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, jak również kierownicy jednostek organizacyjnych.

Zobacz: Kadry i płace

Wolnym dniem od pracy mogą się cieszyć pracownicy sądów. Zarządzenie w sprawie: ustalenia dnia 24 grudnia 2018 r. dniem wolnym od pracy wydali m.in. Prezes i Dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Gliwicach, czy też Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim. W większości sądów 24 grudnia 2018 r. odpracowany zostanie 8 grudnia 2018 r. (sobota).

A co z pracownikami szpitali?

Przypomnieć należy, że pracownicy szpitali pracowali 12 listopada 2018 r. W dniu 7 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.1)), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.

W związku z tym Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy apelowało, aby w zamian za pracujący 12 listopada 2018 r. pracującym zagwarantować wolną Wigilię. W mediach społecznościowych Porozumienie Rezydentów OZZL zamieściło następujący wpis: Przedszkola i szkoły będą zamknięte, a rodzice- lekarze w pracy... Jeżeli sąsiadka, babcia, czy ciocia nie mogą zaopiekować się w tym dniu Twoją pociechą, to pozostaje mu czekanie na przed gabinetem lub w pokoju lekarskim.

Czy lekarze pracujący 12 listopada 2018 r. będą mieć wolną Wigilią? Na to pytanie nadal odpowiedzi nie znamy. Najprawdopodobniej pracownicy szpitali, przychodni będą mogli odebrać jeden dzień za 12 listopada 2018 r., nie wszyscy będą mogli go jednak odebrać w Wigilię Bożego Narodzenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »