| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla samorządowca

Kierownicy urzędów rzadko biorą urlopy wypoczynkowe, a ekwiwalenty za niewykorzystany urlop są ogromne. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrolę w trybunale. Czy samorządy też czeka kontrola PIP w najbliższym czasie?

– Wobec ministrów i wojewodów, a także innych szefów rządowych urzędów, premier powinien upoważnić np. szefa służby cywilnej, aby ten co roku wymagał od nich wykorzystywanie zaległych urlopów – dodaje.

Pojawiają się też pomysły, aby niewykorzystanym urlopom, zwłaszcza w samorządach, w których mamy półmetek kadencji, przyjrzała się Państwowa Inspekcja Pracy.

– Skoro taką kontrolę PIP przeprowadza obecnie w trybunale, to powinna sprawdzić też samorządowych włodarzy, którzy gromadzą urlop i niejednokrotnie udają pracoholików – mówi dr Stefan Płażek.

Inni są jednak sceptyczni wobec tego pomysłu.

– Przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że po kontroli PIP za niewykorzystany urlop wójta może być co najwyżej ukarany grzywną jego podwładny sekretarz, który i tak niewiele ma do powiedzenia – przekonuje prof. Bogumił Szmulik.

Zwykła rozmowa

Część prawników ma jednak wątpliwości, czy za pomocą prawnych nakazów powinno się zmuszać szefów urzędów do wykorzystywania zaległego urlopu.

– Od szefów urzędu jest oczekiwanie, że będą pracować intensywnie. W interesie państwa nie jest to, by nie było ich w pracy przez miesiąc w roku. Można jednak wprowadzić element informacyjny. Na przykład po zakończeniu roku szef urzędu informuje osobę, która go powołała, np. premiera, a w przypadku prezesa TK – prezydenta, o liczbie wykorzystanych i pozostałych dniach urlopu. A osoba, która go powołała, mogłaby na zasadzie miękkiej rozmowy zasugerować np. tygodniowy odpoczynek – mówi Dawid Zdebiak, radca prawny, partner w kancelarii Gujski Zdebiak.

– Jednak nie stosowałbym nakazu i nie mówiłbym o szkodzie, jeśli szef urzędu nie był na urlopie i pracował. Co innego, jeśli można mu udowodnić niewypełnienie wniosku i jednoczesne nieprzychodzenie do pracy – dodaje. ⒸⓅ

infoRgrafika

Ekwiwalenty i zaległe urlopy samorządowców

Artur Radwan

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »