Czy gmina w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego trzynastkę uzupełnia do kwoty jaką pracownica otrzymałaby, gdyby przepracowała cały rok?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownica gminy w kwietniu 2021 r. wróciła z urlopu wychowawczego po urlopie macierzyńskim. W styczniu 2021 r. otrzymała dodatkowe wynagrodzenie roczne za część 2020 r. w kwocie 800 zł brutto (urlop wypoczynkowy). W listopadzie 2021 r. zachorowała. Podstawę ustalamy od grudnia 2020 r. do listopada 2021 r. czyli tak naprawdę od kwietnia 2021 r. bo wcześniej przebywała na urlopie wychowawczym. Czy w podstawie wymiaru zasiłków należy uwzględnić całą wypłaconą 13tkę, czy też proporcjonalnie 800 zł/12 x 9 miesięcy, czy też może należało ją uzupełnić tak jakby pracownica pracowała cały 2020 r.?
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
Wypłaconą trzynastkę należy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku (lub wynagrodzenia chorobowego) uzupełnić do kwoty jaką pracownica by otrzymała, gdyby przepracowała cały rok.
UZASADNIENIE
Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesięczne, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku, a które są zmniejszane proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu na zasadach ogólnych wskazanych w „ustawie zasiłkowej.
Trzynastka a zasiłek chorobowy - trzynastka jako składnik zmienny lub stały
Trzynastka może zostać uzupełniona jako składnik zmienny (kwotę wypłacona należy podzielić przez liczbę dni przepracowanych a następnie wynik przemnożyć przez liczbę dni, które pracownica by przepracowała przez cały rok) lub stały (może być przyjęta w wysokości jaka pracownica by otrzymała, gdyby nie miała w 2020 r. usprawiedliwionych nieobecności). Przy stałych składnikach miesięcznych wynagrodzenia sugerować można drugą metodę. Hipotetyczną kwotę trzynastki po uzupełnieniu należy podzielić na 12.
Podstawa prawna:
art. 38, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.).
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA