| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

Korzyści związane z ochroną związkową

Od momentu wejścia w życie nowelizacji, osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne będą korzystać z ochrony związkowej. Co to oznacza? Przede wszystkim jest to gwarancja wzmożonej ochrony przed zwolnieniem. Związki zawodowe, które działają w firmie, dostarczają pracodawcy listę działaczy, z którymi nie można rozwiązać umowy o prace bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Zakładowa organizacja związkowa zajmuje się również indywidualnymi sprawami pracowniczymi. Sprawuje także kontrolę nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy i kieruje działalnością społecznej inspekcji pracy.

Ogólnokrajowe związki zawodowe mają prawo do opiniowania aktów prawnych, uczestniczenia w sporach zbiorowych i podpisywania układów zbiorowych pracy. Sprawując kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy, związki zawodowe mogą również występować do właściwego organu administracji państwowej i samorządu terytorialnego lub pracodawcy z żądaniem  usunięcia nieprawidłowości.

Członkowie związku zawodowego mogą przy tym korzystać ze specjalnych uprawnień. Mają prawo do bezpłatnego urlopu na czas pełnienia koniecznych funkcji w organach związku i do zwolnienia od pracy zarobkowej na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z pełnionej funkcji związkowej poza zakładem pracy, w przypadku osób pracujących na podstawie cywilnoprawnych umów z zastrzeżeniem, że ich obowiązki pracownicze będzie mogła wykonać inna osoba.

Zobacz też: Zmiany w zakresie umów o pracę od 22 lutego 2016 r.

Podstawa prawna:   

Projekt ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (z dnia 22 marca 2016 r.): etap legislacyjny - konsultacje publiczne;

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »