| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa

Opłata miejscowa jest nazywana potocznie opłatą klimatyczną. Jest ona pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w miejscowościach, które cechuje szczególny walor krajobrazowy, turystyczny. Natomiast opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych które przebywają dłużej niż dobę w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

W przypadku gdy na terenie obszaru nie ma zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, obszar może uzyskać status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Wysokość opłat

Jak już zostało wspomniane, to rada gminy w drodze uchwały, ustala zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat. Należy jednak zaznaczyć, że na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. wysokość opłaty:

  • miejscowej w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach – nie może przekroczyć 2,17 zł dziennie;
  • miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej – nie może przekroczyć 3,08 zł dziennie;
  • uzdrowiskowej – nie może przekroczyć 4,24 zł dziennie.

Od kogo nie pobiera się opłat

Opłaty klimatycznej i uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach, osób niewidomych i ich przewodników, od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej oraz od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową.

Nie mają obowiązku uiszczenia opłaty (pod warunkiem wzajemności) także członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osób zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium RP.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. (Dz.U. 1991 nr 9 poz. 31 z późn. zm.)

Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1399 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.  (Dz.U. 2007 nr 249 poz. 1851)

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. (M.P. z dnia 5 sierpnia 2016 r.)

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 27 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Bd 76/11)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »