| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak korzystać z samochodów służbowych, aby odliczyć pełny VAT?

Jak korzystać z samochodów służbowych, aby odliczyć pełny VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, iż prawidłowe jest wnioskowanie o odliczenie pełnego VAT-u w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przestrzega przepisów dotyczących korzystania z auta do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wypadku nawet chwilowej zmiany przeznaczenie auta, klasyfikuje się jego użytkowanie jako mieszane, co uprawnia do odliczenia jedynie 50%.

W związku z powyższymi danymi Związek zadał kilka pytań Naczelnikowi Urzędu Skarbowego:

 Czy wyjazd służbowy to trasa wyjazdu pracownika z Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych (dalej ZUOK) lub parkingu do miejsca docelowego i powrót do jednego z tych miejsc, Związek ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z zakupem paliwa, materiałów eksploatacyjnych, usług remontowych, części zamiennych, przeglądów technicznych?

Czy w zdarzeniu przyszłym:

  • wyjazd służbowy pracownika to trasa wyjazdu z ZUOK do miejsca parkowania (np. parking przy M. w K. lub SPO), następnego dnia wyjazd w delegację na terenie lub poza teren Związku i powrót do miejsca parkowania (np. parking przy M. w K. lub SPO) i następnego dnia roboczego przejazd z miejsca parkowania do ZUOK;
  • wyjazd poprzedniego dnia roboczego z ZUOK do K. lub S. i pozostawienie samochodu na parkingu przy M. w K. lub na terenie SPO. Następnego dnia realizowanie zadań na terenie K., S. lub na terenie Związku, a następnie tego samego dnia powrót do ZUOK;
  • wyjazd z ZUOK do K., S. lub na terenie Związku w celu realizacji zadań służbowych, a następnie pozostawienie samochodu na parkingu przy M. w K. lub na terenie SPO. Powrót do ZUOK następnego dnia roboczego;
  • dla Renault wyjazd służbowy pracownika bez zmian tj. wyjazd z parkingu przy M. w K. do miejsca docelowego i powrót na parking przy M. w K.;

związek będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z zakupem: paliwa, materiałów eksploatacyjnych, usług remontowych, części zamiennych, przeglądów technicznych?

Zdaniem Wnioskodawcy Związek będzie miał prawo do odliczenia pełnego VAT, ponieważ sposób korzystania z samochodów i jego kontrola wykluczają możliwość używania aut innego niż działalność gospodarcza Związku.

Klasyfikacja pojazdów

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług przyjęto zasadę, iż każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony służy do użytku mieszanego. Wyjątkami są samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub auta konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Wymóg prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Aby uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT pojazd samochodowy musi zostać uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W tym celu sposób użytkowania pojazdu potwierdzony ewidencją przebiegu pojazdu musi wykluczać ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, chyba że konstrukcja pojazdu uniemożliwia wykorzystanie go w celach innych niż działalność gospodarcza albo takie użytkowanie jest nieistotne.

Z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wyłączone są pojazdy samochodowe przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika), oddania w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze – jeżeli odsprzedaż, sprzedaż czy oddanie w odpłatne użytkowanie stanowi przedmiot działalności podatnika. Ponadto z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu wyłącza się pojazdy, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczanego od wydatków z nimi związanych podatnik odlicza zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług lub podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków z nim związanych.Podatnicy wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »