| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

VAT od usług medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Czy usługi dietetyka podlegają VAT? Co z badaniami wstępnymi? Jakie usługi medyczne są wolne od VAT?

Czy usługi dietetyka są wolne od podatku

Firma czytelnika od niedawna zaczęła zawodowo doradzać w zakresie zasad zdrowego odżywiania oraz zaburzeń żywienia, nadwagi i niedożywienia. Jest też wpisana do rejestru podmiotów leczniczych. Czy to wystarczy, aby nie mieć obowiązku rozliczania VAT?

TAK

Dość jasno wyraża się w tej kwestii fiskus. Potwierdzają to też jego najnowsze interpretacje. Zdaniem urzędników podatkowych dietetyka jako nauka o racjonalnym żywieniu pomaga w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. To zaś jest istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej rozumianej jako zapobieganie chorobom. Taka usługa służy więc poprawie stanu zdrowia i może korzystać z preferencji podatkowej. Potwierdzają to m.in. interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2016 r., nr IPPP2/4512-1084/15-2/KOM, z 9 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-1091/15-4/RR, i z 29 lutego 2016 r., nr IPPP3/ 4512-27/16-2/RM, a także dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lutego 2016 r., nr IBPP3/4512-848/15/KS.

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Czy akupunktura podlega opodatkowaniu

Czytelniczka ukończyła studia w Pekinie na kierunku tradycyjna medycyna chińska. Teraz chce świadczyć usługi akupunktury, refleksoterapii i ziołolecznictwa w Polsce. Czy musi z tego tytułu rozliczać VAT?

NIE

Potwierdza to interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 kwietnia 2016 r., nr ILPP3/4512-1-14/16-4/TK. Fiskus przyznał w niej, że taka niekonwencjonalna medycyna może służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jego zdaniem spełniony będzie też warunek podmiotowy, bo kobieta wykonuje zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Ten przepis mówi zaś, że chodzi o osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny. Chodzi więc także o tradycyjną medycynę chińską, a tym samym czytelniczka może korzystać z preferencji w VAT.

Podstawa prawna

Art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 618 ze zm.).

Polecamy serwis: VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »