REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop rodzicielski, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wczoraj był poród. Od kiedy urlop dla matki? A od kiedy dla ojca? [Rachunkowość budżetowa]

Co do zasady nie ma przeszkód, by ojciec dziecka korzystał z przysługującego mu urlopu rodzicielskiego jednocześnie z matką wykorzystującą urlop macierzyński.

Sejm uchwalił: 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z zasiłkiem 70% pensji i 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Pytania o urlop wychowawczy udzielany w częściach

Pytanie: Pracownica urodziła dziecko w styczniu 2017 r. i kolejne w styczniu 2021 r. Wzięła urlop wychowawczy na 8 miesięcy na pierwsze dziecko (od stycznia 2021 r.), a od marca 2022 r., po urlopie macierzyńskim na drugie dziecko, chce korzystać dalej, do końca 2023 r., z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, a później z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Czy jest to dopuszczalne?

Prawo do dodatkowego urlopu pracownika socjalnego w kontekście urlopu wychowawczego i bezpłatnego

Dodatkowy urlopu wypoczynkowy. We wrześniu 2021 r. pracownica socjalna wróci z urlopu wychowawczego po 2,5-letniej nieobecności. Czy prawo do dodatkowego urlopu otrzyma dopiero za 3 lata? Czy urlop bezpłatny i opieka nad zdrowym dzieckiem z art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy mają wpływ na prawo do urlopu dodatkowego?

REKLAMA

Dodatkowy urlop strażaka po powrocie z urlopu wychowawczego

Czy wymiar dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego strażaka powracającego do służby po urlopie wychowawczym trwającym co najmniej miesiąc zawsze ulega obniżeniu o okres tego urlopu wychowawczego?

Wyrównanie podstawy wymiaru składek do minimalnej pensji osoby przebywającej na urlopie wychowawczym

Pracownica samorządowej jednostki budżetowej jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Od kwietnia 2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Jej wynagrodzenie przyjmowane do obliczania podstawy składek emerytalno-rentowych składało się z wynagrodzenia zasadniczego niższego niż minimalne i dodatku stażowego. Ile powinna wynosić podstawa składek w 2019 r.? Czy 2250 zł i czy należy doliczyć dodatek za wysługę lat?

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

W dniu 1 stycznia 2018 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym. Czy jeżeli w październiku 2018 r. zechce ona zakończyć ten urlop, to powinna podjąć pracę w celu nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego? Czy może wystarczy, że zgłosi pracodawcy gotowość do pracy i po urlopie wychowawczym otrzyma proporcjonalny urlop wypoczynkowy?

Urlop macierzyński, rodzicielski oraz ojcowski w 2018 r.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów. Ponad 82 tys. mężczyzn skorzystało z urlopu ojcowskiego w okresie od stycznia do czerwca 2018 r.

REKLAMA

Urlop macierzyński oraz rodzicielski 2018

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów na dziecko. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że w styczniu 2018 r. skorzystało z urlopów  - 274,8 tys. kobiet oraz 17,3 tys. mężczyzn.

Urlop wychowawczy nauczyciela szkoły feryjnej po 1 stycznia 2018 r.

1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące m.in. urlopu wychowawczego nauczyciela. Co się zmieniło? Czy nauczyciel uprawniony do urlopu może wnosić o obniżenie jego wymiaru czasu pracy?

Ile trwa urlop macierzyński?

Pracownica, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego oraz wychowawczego. Na urlop macierzyński pracownica może iść już w ciąży.

Pracownicy coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Pracujący rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich. Na opiekę nad dzieckiem przysługują aż 52 tygodnie urlopu płatnego.

Umowa zlecenie a urlop wychowawczy

Pracownik, który przebywa na urlopie wychowawczym może podjąć pracę zarobkową. Warunkiem jest jedynie to, że praca zarobkowa nie może kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

Rodzice coraz chętniej korzystają z urlopów

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz więcej osób korzysta z urlopów rodzicielskich. Z uprawnienia tego korzystają nie tylko matki, ale również ojcowie.

W jakiej wysokości wypłacić zasiłek macierzyński

W jakiej wysokości wypłacać urlop macierzyński dla pracownicy która pracowała na 7/8 etatu i 1/8 urlop wychowawczy? Pracownica zaszła w ciążę i do czasu urodzenia chorowała. Czy podstawę powinno się zwiększyć o 1/8 etatu z tytułu urlopu wychowawczego?

Jak udzielać urlopu rodzicielskiego na nowych zasadach?

Od 2 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Obecnie maksymalnie 16 tygodni tego urlopu można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Przed zmianą przepisów nie było takiej możliwości.

Urlopy dla rodziców 2016

Do stycznia 2016 roku na kształt uprawnień związanych z rodzicielstwem składało się kilka rodzajów urlopów – urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz wychowawczy, a także urlop ojcowski. Jakie zmiany zostały wprowadzone przez ustawodawcę w styczniu 2016 roku w odniesieniu do poszczególnych uprawnień związanych z rodzicielstwem?

Na ile części można podzielić urlop rodzicielski

Pracownica planuje skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Z góry zakłada, że zostanie on podzielony na części. Ile ich może być? Czy podział urlopu rodzicielskiego dopuszczalny jest tylko na 3 części?

Urlop rodzicielski 2016 - do ukończenia przez dziecko 6 lat

2 stycznia 2016 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego. Rodzice będą mieli czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Urlop rodzicielski 2016 - zmiany

Od 2016 roku urlop rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Będzie go można wykorzystać jednorazowo lub w częściach – od 2016 roku w nie więcej niż czterech (dotychczas maksymalnie trzech częściach).

Kiedy pracownica może zrezygnować z całości lub części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Teraz chce zrezygnować z jego części i powrócić do pracy. Czy pracodawca musi się na to zgodzić?

Urlop rodzicielski 2016 - przepisy przejściowe

Urlop rodzicielski czeka kilka zmian, które wchodzą w życie 2 stycznia 2016 r. Czy rodzice ze swoich uprawnień będą korzystali na starych czy na nowych zasadach?

Urlopy dla rodziców - zmiany w 2016 r.

Najistotniejszą zmianą w 2016 roku będzie wydłużenie możliwości wspólnej opieki nad dzieckiem oraz wprowadzenie możliwości wymiany częściami urlopu między rodzicami-pracownikami. Dodatkowe uprawnienia uzyskają również rodzice posiadający inny niż umowa o pracę tytuł do ubezpieczenia.

Urlop rodzicielski łączony z pracą w 2016 r.

W 2016 r. urlop rodzicielski łączony z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu będzie ulegał proporcjonalnemu wydłużeniu. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie będzie obowiązywała od 2 stycznia 2016 r.

Urlop rodzicielski - zmiany od 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która w głównej mierze ma obowiązywać od początku 2016 r. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. W myśl noweli w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze, wymiar urlopu rodzicielskiego ulegać będzie wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni lub do 68 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci przy jednym porodzie.

Urlop rodzicielski i wychowawczy do początku nauki w szkole

Projekt tzw. ustawy rodzinnej upraszcza system urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ma ułatwić korzystanie z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne. Zgodnie z projektem rodzice będą mogli korzystać z urlopów rodzicielskich i wychowawczych do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również na początku nauki w szkole.

Dodatki do zasiłku rodzinnego podczas urlopu wychowawczego - nowe zasady

Do tej pory, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, pracownikowi przysługiwał jeden urlop wychowawczy i jeden dodatek - urodzenie wieloraczków nie uprawniało do dwóch dodatków. Projekt ujednolica przepisy, a jednocześnie podnosi kwotę dodatku, jeśli rodzic na urlopie wychowawczym zajmuje się większą liczbą dzieci do lat pięciu.

Urlop rodzicielski - prezydencki projekt zmian

„W przyszłym tygodniu przedstawię ustawę zmieniającą Kodeks pracy tak, by było możliwe bardziej elastyczne - a więc z korzyścią dla rodzin, dla pracujących rodziców, dla dzieci - korzystanie z urlopów rodzicielskich" - zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

Od 2016 roku nowe świadczenie dla rodziców

Od 2016 r. rodziny przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywały nowe świadczenie, które wyniesie co najmniej 1 tys. zł miesięcznie. Minister pracy i polityki społecznej zapowiada również zmiany w świadczeniach rodzinnych.

Urlop rodzicielski - zmiany w 2015 r. w Sejmie

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu prezydencki projekt ustawy rodzimej, przewidujący m.in. możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu. Zgodnie z projektem pracodawca miałby obowiązek zaakceptować wniosek pracownika np. o zmniejszenie wymiaru czasu pracy, ruchomy czy indywidualny czas pracy oraz skrócony tydzień pracy.

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Czy kobiecie po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop wychowawczy, jeśli ta osoba została zwolniona po porodzie dziecka (jest bezrobotna)? Gdyby zatrudnić taką osobę, kiedy mogłaby przejść na urlop wychowawczy i jakie koszty poniósłby pracodawca?

Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek na cały przysługujący urlop rodzicielski. W chwili obecnej wykorzystała 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jej sytuacja uległa zmianie ponieważ ma opiekunkę do dziecka (bezrobotna mama). Złożyła wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy. Czy jest to możliwe? Zakład pracy może w każdej chwili ją przyjąć z powrotem, ale jak to wygląda w świetle przepisów?

Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego trwającego 26 tygodni (art. 1821a § 1 k.p.). Urlop rodzicielski może być podzielony maksymalnie na 3 części, przypadające jedna po drugiej i trwające minimum 8 tygodni. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice równocześnie. W takim przypadku wymiar urlopu wykorzystanego przez każde z nich sumuje się.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

Od 17 czerwca 2013 r. obwiązują nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego. Komu na nowych zasadach przysługuje urlop rodzicielski? Jak go wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Urlop macierzyński i okresy choroby a prawo do trzynastki

Czy nauczycielce przebywającej w 2010 r. na urlopie macierzyńskim i zasiłkach chorobowych (łącznie 244 dni) przysługuje trzynasta pensja za zeszły rok?

REKLAMA