REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, PIT 2017

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jeden urząd skarbowy dla największych podatników od 2021 r.

Jeden urząd skarbowy dla największych podatników od 2021 r. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe koncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego zostały przeniesione do zwykłych urzędów skarbowych.

Sprawozdanie finansowe - forma przekazania do urzędu

Problem: Czy samorządowy zakład budżetowy, będący podatnikiem CIT, ma obowiązek przekazywania do urzędu skarbowego sprawozdań finansowych? Jeśli tak, to w jakim terminie (sprawozdanie nie podlega odrębnemu zatwierdzeniu)? Czy sprawozdanie za 2017 r. należało złożyć na papierze czy w formie elektronicznej?

Rozliczenie PIT w 2018 - wykaz galerii handlowych

Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz galerii handlowych, w których można rozliczyć PIT. W tym roku pracownicy urzędów skarbowych pomogą rozliczyć PIT w piątek i sobotę (6.04. i 7.04).

Ustawa STIR weszła w życie 13 stycznia 2018 r.

Ustawa STIR przewiduje stopniowe uruchomienie systemu analizy i przekazywania informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym.

REKLAMA

Uproszczony kontakt z administracją skarbową już od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany w JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r. Przedsiębiorca wątpliwości rozwieje drogą mailową, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Niezgodność w plikach JPK_VAT

Podatnik otrzyma powiadomienie o niezgodności w Jednolitym Pliku Kontrolnym. Ministerstwo Finansów o kolejnej weryfikacji plików JPK_VAT.

Dlaczego fiskus nie korzysta z zasady "in dubio pro tributario"?

Zasada "in dubio pro tributario" została wprowadzona w 2015 r. Dzięki niej fiskus w razie wątpliwości ma rozstrzygać na korzyść podatnika. Fiskus korzysta z tego niechętnie (w 2016 r. tylko 41 razy). Dlaczego?

PIT-WZ - termin na złożenie 2017 r.

Ostatnim dniem, w którym można złożyć PIT - WZ jest 18 kwietnia 2017 r. Jak złożyć PIT-WZ? Kto może z tego korzystać i jakie płyną z tego korzyści dla podatnika - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

W centrum handlowym rozliczysz PIT

W dniu 24 i 25 marca w godz. 12.00 - 20.00 pracownicy urzędów skarbowych pomogą w rozliczeniu PIT-ów. Akcja odbędzie się w aż 72 miastach Polski. Wysyłka PIT-u będzie możliwa wyłącznie w formie elektronicznej - informuje Ministerstwo Finansów.

Rozliczenia PIT 2017 r.

Nowelizacja ustawy o PIT podpisana przez Prezydenta. Od 15 marca 2017 r. podatnika rozliczy urząd skarbowy.

Windykacja należności w gminie

Gmina będąca wierzycielem musi dochodzić wielu należności m.in. podatków od nieruchomości, rolnego, czy też leśnego. Organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego. Jak wygląda współpraca między gminą a naczelnikiem urzędu skarbowego? Jak przebiega ścieżka windykacji należności w gminie?

Krajowa Administracja Skarbowa – rewolucja w administracji podatkowej

Już od 1 marca 2017 roku zaczną obowiązywać przepisy ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową. Nowa ustawa wniosła wiele zmian w strukturze administracji podatkowej oraz wyposażyła jej pracowników w wiele nowych uprawnień w zakresie postępowań kontrolnych.

Podatnika PIT rozliczy US

Szykują się kolejne zmiany w rozliczeniach PIT. Podatnika rozliczy urząd skarbowy. Wystarczy, że podatnik wypełni elektronicznie wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego.

Zmiany PIT 2017 r.

Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany w PIT, które obowiązują od 1 stycznia 2017 r. Opracowanie zawiera m.in. omówienie nowej kwoty wolnej od podatku, czy też ograniczenie zwolnienia przychodów uzyskanych z dotacji.

Wszystko o Krajowej Administracji Skarbowej

Administracja podatkowa, kontrola skarbowa oraz Służba Celna będą działać jako Krajowa Administracja Skarbowa. Jak zmieni się obsługa podatników w urzędach? Czy wzrośnie liczba kontroli podatników?

Zmiany w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości skarbowej

Przestępczość skarbowa w Polsce powoduje wysokie straty dla budżetu państwa. Jest to jeden z powodów dla których mają zmienić się przepisy Kodeksu karnego skarbowego. Planowana nowelizacja przewiduje m.in. wydłużenie terminów przedawnienia oraz ograniczenie możliwości korzystania z czynnego żalu.

W każdym z województw tylko jeden urząd celno-skarbowy

Zdaniem celników decyzja podjęta przez Ministerstwo Finansów (w związku z reformą administracji skarbowej) o zlokalizowaniu tylko jednego urzędu celno-skarbowego w jednym województwie jest błędem. Według nich w wielu województwach powinny funkcjonować co najmniej dwa urzędy celno-skarbowe.

Będą nowe zasady w kontaktach przedsiębiorców z urzędami

Działalność na najmniejszą skalę bez konieczności rejestracji, 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych firm oraz liczne uproszczenia podatkowe – te i wiele innych rozwiązań zawiera pakiet Konstytucji Biznesu. Sercem pakietu jest prowolnościowa ustawa Prawo Przedsiębiorców, która na nowo zdefiniuje relacje biznesu z administracją.

Kiedy fiskus bezprawnie nalicza odsetki?

Urzędy często poza sankcyjną stawką podatku naliczają dodatkowo odsetki za zwłokę z tytułu nieuregulowania w terminie podatku. Na szczęście sądy orzekające stają po stronie podatnika.

Płatność kartą w urzędzie - kto płaci prowizję?

Od 1 stycznia 2016 r. urzędy mają wybór kogo obciążyć kosztami opłat i prowizji za płatność w terminalu - mogą pokryć je samodzielnie albo obciążyć klienta. Coraz więcej urzędów wprowadza możliwość zapłaty kartą płatniczą.

Zasada in dubio pro tributario w tej kadencji?

Zasada in dubio pro tributario ma szansę na uchwalenie w tej kadencji. Zmian w systemie podatkowym i wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika miałoby dotyczyć jedno z pytań ogólnokrajowego referendum, którego zarządzenie zapowiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski.

Dyrektor izby i naczelnik urzędu skarbowego wybierani w trzyetapowym konkursie

Kandydat na dyrektora izby lub naczelnika urzędu skarbowego zostanie wybrany w trzyetapowym konkursie. Część pisemna składa się z dwóch faz: sprawdzianu wiedzy zawodowej oraz oceny umiejętności kierowniczych. Ostatni etap to rozmowa kwalifikacyjna. Jej celem jest ocena predyspozycji i zdolności ogólnych kandydata.

Sprawozdania budżetowe za kwiecień i I kwartał 2015 r.

Generalnie zmiany wprowadzone nowelą mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań miesięcznych za kwiecień 2015 r., kwartalnych za I kwartał 2015 r. i sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015. Jedynie sprawozdania Rb-33, Rb-35 i Rb-40 sporządza się za I kwartał 2015 r. zgodnie z przepisami dotychczasowego rozporządzenia. Jest tak z uwagi na uruchomienie dopiero od 1 lipca 2015 r. nowej funkcjonalności w Informatycznym Systemie Obsługi Budżetu Państwa TREZOR 3.0.

Izba i urzędy skarbowe połączone w jedną jednostkę budżetową

Zgodnie z nowelizacją izba skarbowa i podległe jej urzędy skarbowe staną się jedną jednostką budżetową. Zadania dyrektora generalnego oraz kierownika jednostki budżetowej pełnił będzie dyrektor izby skarbowej, natomiast pracodawcą osób zatrudnionych w tak rozumianym urzędzie będzie izba skarbowa.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku


Niezapłacenie podatku w terminie powoduje dla podatnika ujemne skutki, w szczególności w postaci obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Uporczywe niewpłacanie w terminie podatku może nieść za sobą jeszcze dalej idące konsekwencje.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

REKLAMA