| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii

Świadczenia z zabezpieczenia społecznego w Wielkiej Brytanii

Procedura Brexitu została oficjalnie rozpoczęta pod koniec marca 2017 roku. Wielka Brytania i Unia Europejska będą prowadziły negocjacje dotyczące przyszłości wzajemnych stosunków na wielu płaszczyznach. Jednym z najistotniejszych tematów będzie kwestia zachowania uprawnień z zakresu zabezpieczenia społecznego osób pochodzących z krajów członkowskich, które przybyły do Wielkiej Brytanii. Negocjacje w dużej mierze ukonstytuują przyszły status Polaków, którzy mieszkają lub pracują w Zjednoczonym Królestwie, nie posiadając jednocześnie brytyjskiego obywatelstwa.

Wnioski o zasiłek na dziecko należy kierować do biura zasiłków na dzieci urzędu podatków i ceł JKM, dołączając akty urodzenia dzieci, o ile to możliwe. Formularze wniosku można otrzymać w odpowiednim biurze zasiłków rodzinnych znajdującym się w urzędzie podatków i ceł JKM.

Instytucja:

HM Revenue and Customs

Telephone: 0300 200 3500

Textphone: 0300 200 3212

Świadczenia z tytułu macierzyństwa (Maternity benefits)

  • Urlop macierzyński

Zazwyczaj zaczyna się 11 tygodni przed planowanym porodem. W sytuacjach wcześniejszego porodu lub niemożności wykonywania pracy w związku z ciążą zagrożoną może zacząć się wcześniej. Maksymalna długość to 52 tygodnie. Obowiązkowe do wykorzystania są tygodnie bezpośrednio po urodzenia dziecka ( 2 lub 4, w zależności od rodzaju pracy).

  • Ustawowy zasiłek macierzyński

Aby uzyskać prawo do tego zasiłku, kobieta musi przepracować u tego samego pracodawcy w sposób ciągły 26 tygodni do piętnastego tygodnia przed przewidywanym terminem porodu. Ponadto należy spełnić pewne wymagania dotyczące m.in. minimalnych zarobków w okresie przedurlopowym, oraz dostarczyć pracodawcy odpowiednią dokumentacje medyczną. Zasiłek można otrzymywać przez 39 tygodni.  Wysokość świadczenia to: przez pierwszych 6 tygodni -  90% średnich tygodniowych zarobków, przez następne 33 tygodnie - £139.58 lub 90% średnich zarobków tygodniowo.

Polecamy produkt: Zasady sporządzania i kontroli dowodów księgowych w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

  • Dodatek macierzyński

Należy się m.in. osobą samozatrudnionym odprowadzającym składki, czy też osobom, którym nie przyznano ustawowego zasiłku. Aby móc go otrzymać należy być zatrudnionym lub samozatrudnionym przez co najmniej 26 tygodni w czasie 66-tygodniowego okresu przed planowanym porodem. Podstawą do jego przyznania mogą być także osiągane minimalne dochody - średnio £30 tygodniowo w określonym okresie czasu. Wysokość świadczenia to: przez pierwszych 6 tygodni-  90% średnich tygodniowych zarobków, przez następne 33 tygodnie - £ £139.58 lub 90% zarobków tygodniowo.

O świadczenia i urlop występuje się do swojego pracodawcy. Do niego też należy kierować ewentualne pytania. W razie niejasności lub nieotrzymania należnego świadczenia należy nawiązać kontakt z odpowiednią instytucją:

Jobcentre Plus

Telephone: 0800 055 6688

Textphone: 0800 023 4888

HMRC employees’ enquiry line

Telephone: 0300 200 3500

Textphone: 0300 200 3519

Renty rodzinne (Bereavement Benefits)

Istnieją trzy rodzaje świadczeń z tytułu zgonu, przyznawane, jeżeli zmarły współmałżonek lub partner cywilny odprowadzał określone składki do krajowego systemu ubezpieczeń oraz zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeżeli jednak przyczyna śmierci była ściśle związana z wykonywaną pracą, zasiłek będzie należny bez względu na wpłacone składki.

  • Bereavement Payment

Świadczenia z tytułu zgonu są przyznawane natychmiast po śmierci pozostającemu przy życiu współmałżonkowi lub partnerowi cywilnemu. Wysokość to jednorazowo płatne £2 000. Należy o nie wystąpić w ciągu 12 miesięcy od śmierci.

  • Widowed Parent’s Allowance

Jest to świadczenie wypłacane osobom mającym na utrzymaniu dziecko. Prawo do niego mają także kobiety będące w ciąży, których małżonek zmarł. Maksymalna wysokość to £112.55 tygodniowo. Wniosek powinien zostać złożony w ciągu 3 miesięcy.

  • Bereavement Allowance

Przyznawane jest mężczyznom i kobietom w wieku przynajmniej 45 lat, którzy jednak w chwili wdowieństwa nie osiągnęli ustawowego wieku emerytalnego. Długość otrzymywania to maksymalnie 52 tygodnie od śmierci małżonka lub partnera.Wysokość zależy od wpłaconych składek oraz od wieku pozostającej przy życiu osoby

Pozostały przy życiu współmałżonek lub partner cywilny może wystąpić o świadczenia wypełniając odpowiedni formularz dostępny wraz z zaświadczeniem o zgonie, wystawionym przez urzędnika stanu cywilnego. Następnie należy formularz wysłać do lokalnej agencji Jobcentre Plus lub lokalnego biura emerytur.

Więcej informacji:

Bereavement Service Telephone line

 +44 (0)845 606 0265;

Źródła oraz informacje na temat świadczeń z zabezpieczenia społecznego:

www.gov.uk/browse/benefits;

Raporty Komisji Europejskiej:

Twoje uprawnienia do zabezpieczenia społecznego w Irlandii, 2012;

Your social security rights in Ireland, 2016;

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »