Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
nagroda jubileuszowa 2024 jubileusz odprawa emerytalna 2024 budżetówka w budżetówce służba cywilna pracownik samorządowy nauczyciel / Nagroda jubileuszowa 2024 w budżetówce i odprawa emerytalna 2024 w budżetówce / ShutterStock

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

rozwiń >

Nagroda jubileuszowa w budżetówce 2024

Pracownicy budżetówki mogą liczyć na szereg uprawnień. Jednym z nich jest przyznawanie różnego rodzaju nagród. Nagroda jubileuszowa przysługuje z tytułu długiego stażu pracy. Przyznawana jest po 20, 25, 30, 35, 40, 45 latach pracy. Nagroda pieniężna z tytułu jubileuszu uregulowana jest w takich aktach prawnych, jak:

  • Karta Nauczyciela
  • Ustawa o pracownikach samorządowych
  • Ustawa o pracownikach urzędów państwowych
  • Ustawa o służbie cywilnej
  • Ustawa o działalności leczniczej
  • Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej

Kodeks pracy a nagroda jubileuszowa

Kodeks pracy nie przewiduje nagrody jubileuszowej. To nagroda pieniężna uregulowana w ustawach lub rozporządzeniach dotyczących poszczególnych grup zawodowych. Nie przysługuje więc wszystkim zatrudnionym na polskim rynku pracy. Istnieje jednak możliwość wprowadzenia jej w każdym zakładzie pracy na podstawie przepisów wewnętrznie obowiązujących (układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania, a nawet sama umowa o pracę).

Jak liczyć nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa to nagroda stażowa. Wysokość nagrody jubileuszowej uzależniona jest od wynagrodzenia danego pracownika. Dla każdego jubileuszu przewidziany jest inny stosunek procentowy do wynagrodzenia (20, 25, 30, 35, 40, 45 lat pracy). Aby go sprawdzić, należy zajrzeć do aktu prawnego regulującego wynagrodzenia danej grupy pracowników. 

Podstawa wynagrodzenia do wyliczenia nagrody jubileuszowej obliczana jest na zasadach liczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W związku z tym bierze się pod uwagę:

  • stałe składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej
  • składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody jubileuszowej,

Gdy nie przepracowano pełnego okresu 3-miesięcznego lub 12-miesięcznego, wynagrodzenie faktycznie wypłacone w tym okresie należy podzielić przez liczbę dni pracy i wynik mnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby przez 3 lub 12 miesięcy w ramach normalnego czasu pracy (zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy).

Staż pracy do nagrody jubileuszowej a poprzednie zatrudnienie

Czy do stażu pracy do nagrody jubileuszowej wlicza się poprzednie zatrudnienie? Do okresów pracy liczonych do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeśli na mocy odrębnych przepisów zalicza się je do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie wlicza się natomiast okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) oraz w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej za wieloletnią pracę członek korpusu służby cywilnej otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

  • 75 % wynagrodzenia miesięcznego - 20 lat pracy,
  • 100 % wynagrodzenia miesięcznego - 25 lat pracy, 
  • 150 % wynagrodzenia miesięcznego - 30 lat pracy,
  • 200 % wynagrodzenia miesięcznego - 35 lat pracy,
  • 300 % wynagrodzenia miesięcznego - 40 lat pracy,
  • 400 % wynagrodzenia miesięcznego - 45 lat pracy.

Nagroda jubileuszowa pracownika samorządowego

W świetle art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych jednym z dodatków do wynagrodzenia pracownika samorządowego jest nagroda jubileuszowa, która przysługuje w wysokości:

  • 75% wynagrodzenia miesięcznego - 20 lat pracy,
  • 100% wynagrodzenia miesięcznego -25 lat pracy,
  • 150% wynagrodzenia miesięcznego - 30 lat pracy,
  • 200% wynagrodzenia miesięcznego - 35 lat pracy, 
  • 300% wynagrodzenia miesięcznego - 40 lat pracy, 
  • 400% wynagrodzenia miesięcznego - 45 lat pracy.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela

Nagroda jubileuszowa przewidziana jest również dla nauczycieli. Karta Nauczyciela w art. 47 ust. 1 przyznaje nauczycielom prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości:

  • 75% wynagrodzenia miesięcznego - 20 lat pracy,
  • 100% wynagrodzenia miesięcznego - 25 lat pracy, 
  • 150% wynagrodzenia miesięcznego - 30 lat pracy, 
  • 200% wynagrodzenia miesięcznego - 35 lat pracy, 
  • 250% wynagrodzenia miesięcznego - 40 lat pracy.

Szczegółowe zasady obliczania okresu pracy, nagrody i wypłacania zawiera Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.

Nagroda jubileuszowa a zus i podatek

O ile nagroda jubileuszowa stanowi przychód i jest opodatkowana podatkiem dochodowym, o tyle nie jest oskładkowana. Zasadą jest, że nagrody przysługujące periodycznie nie wymagają odprowadzania składek ubezpieczeniowych, jeśli są przyznawane nie częściej niż co 5 lat.

Odprawa emerytalna - budżetówka 2024

Jednorazowa odprawa emerytalna w budżetówce ustalona jest dla każdej grupy pracowników w osobnych aktach prawnych. Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy oraz kwoty wynagrodzenia konkretnego pracownika. Wynagrodzenie to oblicza się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy liczeniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. 

Natomiast do stażu pracy wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, a także inne okresy, jeśli zgodnie z odrębnymi przepisami podlegają wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku służby cywilnej do stażu pracy nie wlicza się okresów zatrudnienia w partii komunistycznej (Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej), a także w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Jak liczyć odprawę emerytalną?

Odpowiednie akty prawne dla każdej grupy pracowników budżetowych ustalają wysokość odprawy emerytalnej po przepracowaniu określonej liczby lat. Kwota odprawy ustalona jest na podstawie wynagrodzenia przysługującego danemu pracownikowi i jego wielokrotności. Wynagrodzenie, o którym mowa w poniższych przepisach liczy się jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Zatem ile wynosi odprawa emerytalna?

Odprawa emerytalna - służba cywilna

Członkowi korpusu służby cywilnej w przypadku ustania stosunku pracy z powodu przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę należy się jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Natomiast w razie przepracowania co najmniej 20 lat w służbie cywilnej jednorazowa odprawa wzrasta do wysokości aż sześciomiesięcznego wynagrodzenia (art. 94 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej).

Odprawa emerytalna pracownika samorządowego

Pracownikowi samorządowemu z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę (niezdolność do pracy) przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:

  • dwumiesięcznego wynagrodzenia - 10 lat pracy,
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia - 15 lat pracy, 
  • sześciomiesięcznego wynagrodzenia - 20 lat pracy.

Odprawa emerytalna nauczyciela

Nauczyciel, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i nie uzyskał z tego tytułu odprawy przewidzianej w art. 28 (jeżeli nauczyciel nie powrócił do pracy po upłynięciu terminu urlopu bezpłatnego albo rozwiązano stosunek pracy w wyniku orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy albo cofnięto skierowanie do nauczania religii w szkole na zasadach określonych w odrębnych przepisach) ma prawo do odprawy emerytalnej. Odprawa emerytalna nauczyciela wynosi równowartość dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Co więcej, jeśli nauczyciel pracował w szkole minimum 20 lat, odprawa będzie wyższa. Przysługuje mu wówczas odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Odprawa emerytalna a zus i podatek

Odprawa emerytalna jest zwolniona ze składek zus, natomiast nie obowiązuje jej zwolnienie z podatku dochodowego.

Księgowość budżetowa
25 września weszły w życie przepisy dotyczące sygnalistów. Pracodawcy narażeni na kary
26 wrz 2024

Od środy 25 września obowiązują przepisy ustawy o sygnalistach. Pracodawcy narażeni na kary. Wejście w życie przepisów o sygnalistach oznacza, że osoby zgłaszające nieprawidłowości w kontekście związanym z pracą zyskały ochronę przed działaniami odwetowymi.

Od 23 września ZUS obsługuje klientów w Opolu w tymczasowych lokalizacjach
23 wrz 2024

Od 23 września ZUS obsługuje klientów w Opolu w nowych lokalizacjach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od poniedziałku 23 września klienci opolskiego oddziału ZUS mogą korzystać z obsługi Zakładu w dwóch tymczasowych lokalizacjach.

Problem z nagrodami jubileuszowymi nauczycieli. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
19 wrz 2024

Problem z nagrodami jubileuszowymi nauczycieli. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Czy należy uwzględniać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw w podstawie naliczenia nagrody jubileuszowej?

Wsparcie dla samorządów dotkniętych powodzią: 21 mln zł na najpilniejsze potrzeby oraz ok. 100 mln zł na niskooprocentowane pożyczki
16 wrz 2024

21 mln na najpilniejsze potrzeby oraz ok. 100 mln zł. na niskooprocentowane pożyczki na poziomie 1,5 proc. do 2,5 proc. na likwidację skutków powodzi. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała o trwających pracach związanych z uruchomieniem specjalnych programów wsparcia dla centrów zarządzania kryzysowego, które ucierpiały w powodzi.

Od 1 października 2024 r. rusza ogólnokrajowa infolinia KAS
13 wrz 2024

Ministerstwo finansów poinformowało w piątek, 13 września, że od 1 października uruchamia jedną, ogólnopolską infolinię KAS, na której będą dostępni pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej. Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.

Zrównanie praw kół gospodyń wiejskich. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KGW
11 wrz 2024

Zrównanie praw kół gospodyń wiejskich. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KGW. Chodzi o zrównanie praw wszystkich kół gospodyń wiejskich, jeśli chodzi o ich dostęp do rozwiązań zawartych w ustawie o KGW z 9 listopada 2018 roku.

10 września mija ważny termin dla gmin. Chodzi o ochronę zabytków
10 wrz 2024

We wtorek, 10 września mija termin dotyczący wypełnienia formularza sprawozdania o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w samorządzie gminnym. Chodzi o dokument KK-2 Sprawozdanie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w samorządzie gminnym.

591 mln zł dla organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego. Wnioski można składać do 4 października 2024 r.
09 wrz 2024

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że ruszył nabór wniosków w konkursie autobusowym. Chodzi o środki z Krajowego Planu Odbudowy na zakup zeroemisyjnych autobusów regionalnych. Resort poinformował, że na ten cel będzie dostępnych 591 mln zł.

Co dalej z podwyżkami pielęgniarek i położnych?
05 wrz 2024

Pielęgniarki i położne czekają na dalsze procedowanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Zmiany w emeryturach nauczycielskich już od września 2024 r. po spełnieniu określonych warunków emerytura w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny
05 wrz 2024

Zmiany w emeryturach nauczycielskich już od września 2024 r. po spełnieniu określonych warunków emerytura w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny. Jakie warunki należy spełniać? Kiedy należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...