Zrównanie praw kół gospodyń wiejskich. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KGW
REKLAMA
REKLAMA
We wtorek, 10 września Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Za projekt odpowiedzialny był resort rolnictwa i rozwoju wsi.
REKLAMA
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o KGW
Nowelizacja jest odpowiedzią na część postulatów Kółek i Organizacji Rolniczych, by zmniejszyć powstałe wcześniej dysproporcje. Chodzi o zrównanie praw wszystkich kół gospodyń wiejskich, jeśli chodzi o ich dostęp do rozwiązań zawartych w ustawie o KGW z 9 listopada 2018 roku. Ponadto, nowelizacja uwzględnia przekazanie części zadań, za które dotychczas był odpowiedzialny pełnomocnik rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.
Zrównanie praw kół gospodyń wiejskich
W komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazano najważniejsze rozwiązania. Wymieniono m.in. to, że wszystkie KGW będą miały taki sam dostęp do rozwiązań przewidzianych w ustawie z 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich. Jak wskazano, dzięki temu, w 2024 roku umożliwione zostanie przyznanie dotacji nie tylko kołom gospodyń wiejskich, które obecnie funkcjonują na podstawie ustawy o KGW, ale także kołom, które działają w oparciu o ustawę z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, a także kołom, które działają w oparciu o ustawę z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. Uwzględniono także to, że planowane jest zniesienie funkcji Pełnomocnika rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, przez co konieczne jest przekazanie części jego zadań Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przekazano, że chodzi o zadania związane z promowaniem i wspieraniem KGW oraz ich związków. Zadania dotyczące nadzoru formalnego nad działalnością kół gospodyń wiejskich zostaną pozostawione w gestii prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (UD64)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.