Problem z nagrodami jubileuszowymi nauczycieli. Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
REKLAMA
REKLAMA
- Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
- Problem z nagrodami jubileuszowymi nauczycieli
- Stanowisko Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe ws. nagród jubileuszowych
- Stanowisko MEN ws. nagród jubileuszowych
Centrum Obsługi Jednostek Powiatowych z Wysokiego Mazowieckiego zapytało Regionalną Izbę Obrachunkową w Białymstoku m.in. o to, kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową, jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględnić w podstawie wyliczenia oraz czy w podstawie nagrody jubileuszowej należy uwzględnić średnią godzin ponadwymiarowych za wrzesień 2024.
REKLAMA
Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku
W odpowiedzi uzyskali informację, że podstawą obliczenia nagrody jubileuszowej jest wynagrodzenie miesięczne, które przysługuje nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, lub – gdy jest korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu wypłaty nagrody. Należy także pamiętać, że w podstawie należy uwzględnić dodatki przysługujące nauczycielowi w momencie uzyskania jubileuszu. W podstawie naliczenia nagrody jubileuszowej należy uwzględnić: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie za pracę w święto, jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 Karty Nauczyciela – napisała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Nagroda jubileuszowa obliczana jest tak jak ustalany jest ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczyciela. Stanowi o tym par. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Problem z nagrodami jubileuszowymi nauczycieli
W momencie, gdy do podstawy za urlop, lub do podstawy nagrody jubileuszowej oblicza się wysokość wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw – pojawia się problem. W rozporządzeniu MEN określono jak wypłacane powinny być nadgodziny nauczycieli. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że przepis ten nie przewiduje uwzględniania w średniej urlopowej godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw z miesiąca rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego a więc w konsekwencji także z miesiąca nabycia prawa do nagrody lub jej wypłaty – wskazując wyraźnie na miesiące poprzedzające miesiąc rozpoczęcia urlopu, a więc także miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do nagrody lub jej wypłaty, które przypadają w tym samym roku szkolnym. Z powyższego wynika zatem, że przy obliczaniu nagrody jubileuszowej, do której nauczyciele nabywają prawo lub otrzymują wypłatę we wrześniu (czyli w pierwszym miesiącu danego roku szkolnego) nie powinno uwzględniać się średniej z godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, ponieważ w tym roku szkolnym nie ma miesięcy tego samego roku szkolnego, poprzedzających pierwszy miesiąc, z których mogłaby zostać wyliczona średnia z tych godzin - napisano w opinii RIO.
Stanowisko Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe ws. nagród jubileuszowych
Izba przypomniała o stanowisku Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe wyrażone w wyroku z dnia 1 sierpnia 2019 r. (VI P 44/19). Zgodnie z nim, „w przypadku nabycia przez nauczyciela prawa do nagrody jubileuszowej i wypłaty tej nagrody we wrześniu, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe należy obliczyć w wysokości średniej z miesięcy roku szkolnego poprzedzających 30 września".
Stanowisko MEN ws. nagród jubileuszowych
REKLAMA
Przedstawiła także stanowisko MEN z 2011, w którym MEN przekazało, że "przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie przewidują wprost przyjmowania godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw do podstawy naliczenia nagrody jubileuszowej, do której nauczyciel nabył prawo we wrześniu. W sprawie uwzględniania tych godzin – jak wyżej wykazano – występują rozbieżne stanowiska".
Zdaniem Regionalnej Izby w Białymstoku, nieuwzględnienie dodatkowych nadgodzin w nagrodzie jubileuszowej, może spotkać się z ewentualnym wystąpieniem nauczyciela na drogę sądową. Nauczyciel może powołać się na wyżej wymienione stanowiska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.