REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z podwyżkami pielęgniarek i położnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pielęgniarka
Co dalej z podwyżkami pielęgniarek i położnych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pielęgniarki i położne czekają na dalsze procedowanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 
rozwiń >

Podkomisja nadzwyczajna przyjęła 27 czerwca 2024 r. projekt nowelizacji uwzględniając wytyczne i propozycje Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Co dalej z podwyżkami pielęgniarek i położnych?: propozycje resortu zdrowia

W projekcie uwzględniono m.in. podwyżki rozbite na raty od 2025 r. i jedynie w dwóch grupach tabeli płac. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wnioskował o podwyższenie współczynników pracy w czterech grupach.

Propozycja Ministerstwa Zdrowia
od 1 stycznia 2025:
  • grupa 5. - 1,1
  • grupa 6. - 1,02
od 1 stycznia 2026:
  • grupa 5. - 1,15 
  • grupa 6. - 1,08

Stanowisko Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Na początku sierpnia, Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wydał stanowisko, w którym wskazał pogłębiające się obawy związane z funkcjonowaniem zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce. Związkowcy poinformowali, że nie otrzymali jasnej informacji nt. wprowadzenia norm zatrudnienia. Jako przykład wskazali psychiatrię. Już dzisiaj mierzymy się z kryzysem braku pielęgniarek w wielu podmiotach i oddziałach szpitalnych. Pielęgniarki będą ponosiły odpowiedzialność za realizację swoich kompetencji, których niestety nie będą w stanie realizować ze względów czasowych i fizycznych. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kryzys ten będzie się jeszcze pogłębiał - napisali związkowcy w stanowisku skierowanym do resortu zdrowia. Związkowcy przekazali, że środowisko pielęgniarek i położnych apeluje o podjęcia działań zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi, w tym w szczególności określonymi w "Polityce Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce" oraz porozumieniu z Ministrem Zdrowia dnia 9 lipca 2018 roku.

Kilka tysięcy kartek ws. pielęgniarek wysłanych do premiera

Przewodnicząca obywatelskiego komitetu, który przygotował i złożył obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w Sejmie Krystyna Ptok, cytowana w komunikacie umieszczonym 4 września na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych poinformowała, że zorganizowano akcję wysyłek kartki pocztowej do premiera. Dodała, że do KPRM trafiło kilka tysięcy kartek z pozdrowieniami od tekturowej pielęgniarki Ani oraz z pytaniem jak polski rząd chce zagwarantować konstytucyjne prawo obywateli do ochrony zdrowia bez pielęgniarek.

Pozdrowienia od tekturowej pielęgniarki Ani

Treść kartek pocztowych: Panie Premierze, Chcę mieć pewność, że jako polski obywatel będę miał zapewnioną opiekę medyczną finansowaną ze środków publicznych i moje konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia będzie realizowane bez zakłóceń. Jak Pan chce zagwarantować to konstytucyjne prawo skoro już teraz w szpitalach i innych ośrodkach brakuje pielęgniarek? Kto zapewni nam obywatelom profesjonalną opiekę medyczną? Żądam podjęcia właściwych działań przez rząd RP! Apeluję o podjęcie pilnych działań zmierzających do zapewnienia właściwej liczby pielęgniarek i nadanie właściwej rangi temu zawodowi w przestrzeni społecznej i politycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niepokojące dane z polskich szpitali

Z danych opublikowanych na stronie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że w 2030 roku 65 proc. pielęgniarek i 60 proc. położnych zatrudnionych osiągnie wiek uprawniający do świadczeń emerytalnych, a już w tym momencie w 72 proc. polskich szpitali brakuje pielęgniarek.

Co dalej z podwyżkami pielęgniarek i położnych?

W czwartek, 12 września 2024 odbędzie się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Zdrowia i Finansów Publicznych. Podczas posiedzenia, posłowie zajmą się rozpatrzeniem sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA