Zmiana wymiaru czasu pracy. Jaki wymiar urlopu? [Przykłady]

Zmiana wymiaru czasu pracy a wymiar urlopu / Shutterstock

Jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu? Czy przepisy Kodeksu pracy regulują te kwestie?

Wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze: 20 i 26 dni, w zależności od łącznego okresu pracy.

Ważne

Dla pracownika niepełnoetatowego wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do części etatu, biorąc za podstawę te dwa wskazane wymiary. Stanowi o tym art. 154 § 2 Kodeksu pracy). Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Co w przypadku zmiany etatu w trakcie roku?

W Kodeksie pracy brakuje natomiast uregulowania, jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu (od 1 dnia miesiąca lub w trakcie miesiąca). Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowej Inspekcji Pracy, wymiar urlopu ustala się osobno dla okresu sprzed zmiany etatu i po tej zmianie, a potem oba wyniki dodaje. W każdym z okresów obliczamy urlop proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Jeśli do zmiany wielkości etatu dochodzi w trakcie miesiąca, najczęściej stosuje się zaokrąglenie do tego miesiąca, w którym przez większą jego część pracownik już pracował w nowym wymiarze lub wziąć pod uwagę, jaki jest wymiar etatu pracownika na pierwszy dzień miesiąca i do tego wymiaru sprowadzić cały miesiąc.

Praktyczne przykłady

Przykład

Pracownicy przysługuje urlop w wymiarze 26 dni. Do 13 czerwca 2025 r. pracuje ona w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 14 czerwca – w wyniku zawarcia z pracodawcą porozumienia stron – jej wymiar czasu pracy zostanie obniżony do 1/2. Do dnia zmiany warunków pracy zdążyła już wykorzystać 5 dni (40 godz.) urlopu z przysługującego jej wymiaru. Wymiar urlopu tej pracownicy za cały 2025 r. należy obliczyć następująco:

• za 5 miesięcy pracy w pełnym wymiarze w 2025 r. – 5/12 x 26 dni = 10,83 dni; po zaokrągleniu 11 dni,

• za 7 miesięcy pracy na 1/2 etatu (czerwiec zaokrąglamy do pełnego miesiąca w górę, gdyż przez większą jego część pracowała już na pół etatu) – 7/12 x 13 dni (wymiar urlopu dla 1/2 etatu) = 7,58 dnia; po zaokrągleniu 8 dni.

Łącznie w 2025 r. pracownica ma prawo do 19 dni urlopu (11 + 8 dni), z czego 5 dni już wykorzystała. Pozostało jej jeszcze 14 dni.

Przykład

Załóżmy, że pracownica z PRZYKŁADU 4 przeszła na pół etatu od 9 czerwca. Pracodawca przyjął do obliczeń wymiar czasu pracy obowiązujący na dzień 1 czerwca. W tym przypadku czerwiec zostałby zaokrąglony jako przepracowany w poprzednim wymiarze, mimo że przez większą część miesiąca pracownica już by pracowała w niższym. Za 6 miesięcy pracy w pełnym wymiarze w 2025 r. miałaby prawo do 13 dni urlopu (6/12 x 26 dni = 12,99; po zaokrągleniu 13 dni).

Szczegółowe informacje znajdziesz w INFORLEX.PL »»»

Powołane orzecznictwo:

  • wyrok SN z 19 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 47/96)

Opracowano na podstawie artykułu, którego autorką jest Izabela Nowacka
– ekonomista, autor licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych; od ponad 20 lat zajmuje się tematyką wynagrodzeniową i rozliczaniem płac

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Księgowość budżetowa
PIP z nowymi kompetencjami. Reformę zaplanowano na 2026 rok
24 lip 2025

Możliwość pozyskiwania danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i prowadzenia zdalnych kontroli - to najważniejsze uprawnienia, jakie uzyska Państwowa Inspekcja Pracy. Czy deregulacja wpłynie na ograniczenie liczby kontroli?

Brak podpisu na dokumencie. Czy to dowód winy głównego księgowego?
24 lip 2025

W przypadku stwierdzenia braku podpisu głównego księgowego na dokumencie trzeba ustalić, czy jest to brak zawiniony, czy też nie, i przez kogo.

Zmiana wymiaru czasu pracy. Jaki wymiar urlopu? [Przykłady]
23 lip 2025

Jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu? Czy przepisy Kodeksu pracy regulują te kwestie?

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]
16 lip 2025

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

IOD w wykazie stanowisk urzędniczych służby cywilnej?
10 lip 2025

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych po raz kolejny zaapelował o wyodrębnienie stanowiska Inspektora Ochrony Danych w wykazie stanowisk urzędniczych w służbie cywilnej. PUODO podkreśla, iż jest to kluczowe dla należytego wykonywania tej funkcji.

Ważne terminy w sprawozdawczości JST [III kwartał 2025]
10 lip 2025

Już w lipcu jednostki samorządowe czeka sporo obowiązków. Jakie sprawozdania trzeba złożyć? Jakie są najważniejsze terminy? Oto wykaz!

Czy zmiana normy dobowej pracownika wpływa na wymiar urlopu? [Przykład]
10 lip 2025

W trakcie roku kalendarzowego może zmienić się dobowa norma czasu pracy. Często dotyczy to pracowników, przedkładających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]
09 lip 2025

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]
03 lip 2025

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?
03 lip 2025

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

pokaż więcej
Proszę czekać...