REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Dla kogo dodatkowy urlop w 2025 r.?
Dla kogo dodatkowy urlop w 2025 r.?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

rozwiń >

10 dni roboczych dodatkowego urlopu dla osoby z niepełnosprawnością

Prawo do dodatkowych 10 dni roboczych w ciągu roku przysługuje osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Oznacza to, iż do takiego urlopu nie uprawnia orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Trzeba też pamiętać, iż urlop nie przysługuje od razu po otrzymaniu orzeczenia, a dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do jednego z wymaganych stopni niepełnosprawności. Z informacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, iż możliwe są zmiany w tym zakresie. Prawo do dodatkowego urlopu przysługiwałoby już w pierwszym roku, ale nie od razu w całości. Pracownik miałby taki urlop nabywać proporcjonalnie, podobnie jak urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Piszemy o tym szczegółowo w artykule pt. Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany »»»

W 2025 r. obowiązują jednak dotychczasowe zasady. Pamiętajmy, iż urlop dodatkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. dla pracowników socjalnych).

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego

Jedną z grup zawodowych, która ma prawo do większej ilości dni urlopu są pracownicy socjalni. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do dodatkowego urlopu mają pracownicy socjalni, do których obowiązków należy praca socjalna lub przeprowadzanie wywiadów środowiskowych. Chodzi o pracowników socjalnych zatrudnionych w:

• ośrodkach pomocy społecznej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• centrach usług społecznych;

• powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Ważne

Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych przysługuje raz na dwa lata pracownikowi socjalnemu, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata.

Dodatkowy urlop urzędnika służby cywilnej

Urzędnikowi służby cywilnej przysługuje corocznie dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Co istotne, urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.

Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wlicza się okres zatrudnienia w administracji publicznej.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy inspektora pracy

Inspektorzy pracy zatrudnieni w Państwowej Inspekcji Pracy, pełniący stanowiska takie jak:

• nadinspektor pracy - kierownik oddziału;

• nadinspektor pracy;

• starszy inspektor pracy - główny specjalista;

• starszy inspektor pracy - specjalista;

• starszy inspektor pracy;

• inspektor pracy;

• młodszy inspektor pracy.

- mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, jeżeli pracowali przez okres nie krótszy niż 10 lat. Po 20 latach pracy wymiar ten wynosi 12 dni roboczych.

Warto wspomnieć, iż do Sejmu wpłynęła petycja, której celem jest przyznanie pracownikom zatrudnionym w PIP prawa do dodatkowych 6 dni urlopu bez względu na staż pracy. Oznaczałoby to, iż pracownicy uprawnieni według posiadanego stażu pracy tylko do 20-dniowego urlopu otrzymaliby 26 dni takiego urlopu. Autorzy petycji chcą też, by prawo do dodatkowego urlopu przysługiwało nie tylko inspektorom, ale również innym pracownikom PIP z dłuższym stażem. Według propozycji Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, miałby to być urlop w wymiarze o połowę mniejszym niż przysługujący obecnie inspektorom pracy. Postulatem tym zajmie się teraz sejmowa Komisja do Spraw Petycji.

Kto jeszcze ma prawo do dodatkowego urlopu?

Istnieje szereg grup zawodowych, dla których przewidziano prawo do dodatkowych urlopów. Są to m.in.:

  • policjanci;
  • żołnierze zawodowi;
  • prokuratorzy.

Prawo do dodatkowych urlopów nabywa się po przepracowaniu określonego stażu.

Czy będą kolejne zmiany?

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja w sprawie dodatkowego urlopu również dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Autor propozycji postuluje „zwiększenie rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego o 10 dni w przypadku pracowników będących rodzicami lub opiekunami prawnymi osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub głębokim”. Zdaniem petytora aktualnie osoba sprawująca codzienną opiekę nad osobą niepełnosprawną nie dysponuje żadnym czasem odpoczynku, a dotychczasowy wymiar urlopu jest niewystarczający w stosunku do sytuacji życiowej i zawodowej. Wkrótce poznamy odpowiedź ministerstwa na ten postulat.

Podsumowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych praw pracowniczych. Umożliwia odpoczynek i regenerację. W niektórych sytuacjach pracownicy mają prawo do dodatkowych dni urlopowych. Ze względu na stres, przepracowanie i inne trudne sytuacje wciąż pojawiają się propozycje zmian w zasadach przyznawania urlopów pracownikom.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?

Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

REKLAMA

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

REKLAMA

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

REKLAMA