Kto w 2025 r. ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? [LISTA]

REKLAMA
REKLAMA
Standardowo pracownicy mogą skorzystać z puli 20 albo 26 dni urlopu w ciągu roku. Niektórym przysługuje urlop w dłuższym wymiarze. Co to za grupy? Na jakich zasadach przysługuje dodatkowy urlop w 2025 r.? Czy będą kolejne przywileje?
- 10 dni roboczych dodatkowego urlopu dla osoby z niepełnosprawnością
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego
- Dodatkowy urlop urzędnika służby cywilnej
- Dodatkowy urlop wypoczynkowy inspektora pracy
- Kto jeszcze ma prawo do dodatkowego urlopu?
- Czy będą kolejne zmiany?
- Podsumowanie
10 dni roboczych dodatkowego urlopu dla osoby z niepełnosprawnością
Prawo do dodatkowych 10 dni roboczych w ciągu roku przysługuje osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Oznacza to, iż do takiego urlopu nie uprawnia orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Trzeba też pamiętać, iż urlop nie przysługuje od razu po otrzymaniu orzeczenia, a dopiero po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do jednego z wymaganych stopni niepełnosprawności. Z informacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wynika, iż możliwe są zmiany w tym zakresie. Prawo do dodatkowego urlopu przysługiwałoby już w pierwszym roku, ale nie od razu w całości. Pracownik miałby taki urlop nabywać proporcjonalnie, podobnie jak urlop wypoczynkowy.
REKLAMA
Piszemy o tym szczegółowo w artykule pt. Dodatkowy urlop pracownika z niepełnosprawnością do zmiany »»»
W 2025 r. obowiązują jednak dotychczasowe zasady. Pamiętajmy, iż urlop dodatkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. dla pracowników socjalnych).
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika socjalnego
Jedną z grup zawodowych, która ma prawo do większej ilości dni urlopu są pracownicy socjalni. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do dodatkowego urlopu mają pracownicy socjalni, do których obowiązków należy praca socjalna lub przeprowadzanie wywiadów środowiskowych. Chodzi o pracowników socjalnych zatrudnionych w:
• ośrodkach pomocy społecznej,
• centrach usług społecznych;
• powiatowych centrach pomocy rodzinie.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych przysługuje raz na dwa lata pracownikowi socjalnemu, jeżeli przepracował nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata.
Dodatkowy urlop urzędnika służby cywilnej
Urzędnikowi służby cywilnej przysługuje corocznie dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień. Co istotne, urlop ten wzrasta z każdym rokiem pracy o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni.
Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatkowego urlopu wypoczynkowego wlicza się okres zatrudnienia w administracji publicznej.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy inspektora pracy
Inspektorzy pracy zatrudnieni w Państwowej Inspekcji Pracy, pełniący stanowiska takie jak:
• nadinspektor pracy - kierownik oddziału;
• nadinspektor pracy;
• starszy inspektor pracy - główny specjalista;
• starszy inspektor pracy - specjalista;
• starszy inspektor pracy;
• inspektor pracy;
• młodszy inspektor pracy.
- mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych, jeżeli pracowali przez okres nie krótszy niż 10 lat. Po 20 latach pracy wymiar ten wynosi 12 dni roboczych.
Warto wspomnieć, iż do Sejmu wpłynęła petycja, której celem jest przyznanie pracownikom zatrudnionym w PIP prawa do dodatkowych 6 dni urlopu bez względu na staż pracy. Oznaczałoby to, iż pracownicy uprawnieni według posiadanego stażu pracy tylko do 20-dniowego urlopu otrzymaliby 26 dni takiego urlopu. Autorzy petycji chcą też, by prawo do dodatkowego urlopu przysługiwało nie tylko inspektorom, ale również innym pracownikom PIP z dłuższym stażem. Według propozycji Komisji Krajowej Związku Zawodowego Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, miałby to być urlop w wymiarze o połowę mniejszym niż przysługujący obecnie inspektorom pracy. Postulatem tym zajmie się teraz sejmowa Komisja do Spraw Petycji.
Kto jeszcze ma prawo do dodatkowego urlopu?
Istnieje szereg grup zawodowych, dla których przewidziano prawo do dodatkowych urlopów. Są to m.in.:
- policjanci;
- żołnierze zawodowi;
- prokuratorzy.
Prawo do dodatkowych urlopów nabywa się po przepracowaniu określonego stażu.
Czy będą kolejne zmiany?
Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja w sprawie dodatkowego urlopu również dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Autor propozycji postuluje „zwiększenie rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego o 10 dni w przypadku pracowników będących rodzicami lub opiekunami prawnymi osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub głębokim”. Zdaniem petytora aktualnie osoba sprawująca codzienną opiekę nad osobą niepełnosprawną nie dysponuje żadnym czasem odpoczynku, a dotychczasowy wymiar urlopu jest niewystarczający w stosunku do sytuacji życiowej i zawodowej. Wkrótce poznamy odpowiedź ministerstwa na ten postulat.
Podsumowanie
Urlop wypoczynkowy jest jednym z najważniejszych praw pracowniczych. Umożliwia odpoczynek i regenerację. W niektórych sytuacjach pracownicy mają prawo do dodatkowych dni urlopowych. Ze względu na stres, przepracowanie i inne trudne sytuacje wciąż pojawiają się propozycje zmian w zasadach przyznawania urlopów pracownikom.
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j. t. Dz.U. z 2025 r., poz. 913);
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 1283; ost. zm. Dz. U. z 2025 r., poz. 620);
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2024 r., poz. 409; ost. zm. Dz. U. z 2025 r., poz. 620).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA