Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Członkami rodziny są:
- małżonek/żona pracownika (wdowa/wdowiec)
- inni członkowie rodziny, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Odprawa pośmiertna: kiedy nie przysługuje?
Odprawa pośmiertna nie przysługuje wyżej wymienionym członkom rodziny w przypadku, gdy pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. W przypadku, gdy odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest zobowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Odprawa pośmiertna: ile wynosi?
Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od tego ile pracownik (po którym należy się odprawa pośmiertna) pracował u danego pracodawcy.
W przypadku, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy poniżej 10 lat, wysokość odprawy pośmiertnej wynosi wysokość jednego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 10 lat, ale mniej niż 15, wysokość odprawy pośmiertnej wynosi wysokość sumy trzymiesięcznego wynagrodzenia. A w przypadku zatrudnienia powyżej 15 lat, wysokość tej odprawy równa się wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że odprawa pośmiertna dzielona jest w równych częściach pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku, gdy po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy kwoty odprawy pośmiertnej.
Więcej przydatnych informacji dotyczących zagadnień z zakresu prawa pracy znaleźć można m.in. w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami.
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
INFOR