20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Braki kadrowe i finansowe w policji
Szef MSWiA zaznaczył, że policja mierzy się aktualnie z problemami kadrowymi, finansowymi, ale też walczy z aktami dywersji, pomaga na granicy i w walce z powodzią. Zaznaczył, że odbudowywany jest pion kryminalny. Przygotowywany jest też pakiet zmian związanych z poprawą bezpieczeństw w ruchu drogowym.
Siemoniak podkreślił: - To był ciężki, trudny rok, ale wskaźniki pokazują, że ta żmudna, codzienna służba, przynosi rezultat i buduje poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Natomiast wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zaznaczył, że z formacji została "wyprowadzona" polityka. "O naborze na najważniejsze stanowiska, np. komendantów, decydują względy merytoryczne" - dodał.
Budżet policji na 2025 rok
Przypomniał o tegorocznej, 20-procentowej podwyżce i zrównaniu uposażeń z wojskiem. Budżet policji w 2024 wzrósł w stosunku do tego z 2023 roku o 30 procent, natomiast budżet na 2025 rok w stosunku do 2023 wrósł o 41 procent.
- Efektem tych działań jest wzrost zainteresowani służbą w policji. W tym roku jest już 21 tysięcy kandydatów, to wzrost o kilka tysięcy w stosunku do roku ubiegłego. Możemy stwierdzić, że w tym roku rozpoczyna się proces odbudowy liczebności policji. W tym roku przyjmiemy około 6 tysięcy więcej osób do formacji, a odejdzie około 5,7 tys. - powiedział Mroczek.
Podkreślił, że zmieniona została także ustawa, która m.in umożliwia powrót do pracy do formacji. Powołano też specjalny zespół ds. poprawy warunków służby w policji.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl