REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego
Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

Projekty realizowane w ramach programu

Urząd Marszałkowski w Łodzi poinformował: - 41 881 tys. euro, to pieniądze przeznaczone na realizację projektów w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Projekty realizowane przez gminy i miasta dotyczyć będą m.in. efektywności energetycznej, odnawialnych, niekopalnych źródeł energii, adaptacji do zmian klimatu pod kątem zapobiegania klęskom i katastrofom, bioróżnorodności, ochrony przyrody, mobilności miejskiej, kultury i turystyki, usług społecznych i włączenia społecznego.

REKLAMA

W czwartek w Piotrkowie Trybunalskim marszałek województwa Joanna Skrzydlewska podpisała z prezydentem Piotrkowa Juliuszem Wiernickim porozumienie w sprawie finansowania projektów realizowanych w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko - Piotrków Trybunalski - Bełchatów. Piotrków Trybunalski jest liderem MOF.

Gdzie trafią pieniądze

Dzięki porozumieniu pieniądze przekazywane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) trafią do 25 jednostek samorządowych. W ramach MOF Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Radomsko oprócz wymienionych miast porozumiały się gminy: Czarnocin, Gorzkowice, Grabica, Moszczenica, Rozprza, Sulejów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska, Wolbórz, Bełchatów, Drużbice, Kluki, Szczerców, Zelów, Radomsko, Dobroszyce, Gidle, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Ładzice. ­­Pieniądze z funduszy unijnych mogą być przeznaczone na nowe, niskoemisyjne pojazdy, samochody ratowniczo-gaśnicze oraz tworzenie infrastruktury wokół terenów zielonych. Realizując projekty finansowane w ramach ZIT, gminy tworzące porozumienie mogą zadbać o środowisko i zdrowie mieszkańców, chronić przyrodę, różnorodność biologiczną oraz tworzyć zieloną infrastrukturę.

Integracja międzypokoleniowa

REKLAMA

Na przykład Radomsko wraz z gminami należącymi do MOF (Gorzkowice - Kodrąb - Radomsko) będzie się starało o pozyskanie funduszy na zagospodarowanie zbiornika na Wymysłówku za 18 mln zł i utworzenie Międzypokoleniowego Ośrodka Rozwoju na Wymysłówku dedykowanego głównie seniorom (szacunkowa wartość projektu realizowanego przez gminy Radomsko – Kamieńsk i Ładzice to 6,2 mln zł).

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc przekazał PAP: - Dzięki realizacji projektów w ramach ZIT, będziemy mogli zmieniać naszą najbliższą przestrzeń, ale także wspólnie z innymi samorządami działać na rzecz lokalnych społeczności. Dwa nasze projekty, które, mam nadzieję, zostaną pozytywnie ocenione, a potem zrealizowane, uatrakcyjnią turystycznie nasz region oraz stworzą warunki i przestrzeń do działań na rzecz seniorów oraz międzypokoleniowej integracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(PAP)

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA