Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?
20 stycznia 2025 r. do konsultacji i opiniowania trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Nowela zakłada m.in. uproszczenie definicji mobbingu. Wprowadza także nowe obowiązki w związku z przeciwdziałaniem występowaniu mobbingu.
Mobbing: obecna definicja
Zgodnie z art. 94[3] ust. 1, pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi. W Kodeksie pracy mobbing został zdefiniowany jako działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Ponadto, pracownik, u którego doszło do rozstroju zdrowia może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W przypadku, w którym pracownik rozwiązał umowę o pracę z powodu mobbingu, może dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę na podstawie odrębnych przepisów.
Mobbing: co zakłada projekt?
Projekt zakłada wprowadzenie nowej definicji mobbingu. Nowela zakłada, że pracodawca ma obowiązek aktywnie oraz stale przeciwdziałać mobbingowi przez stosowanie działań prewencyjnych, wykrywanie oraz właściwe reagowanie, a także przez działania naprawcze i wsparcie osób dotkniętych mobbingiem. Resort rodziny zaproponował następującą definicję mobbingu: Mobbing oznacza zachowania polegające na uporczywym nękaniu pracownika. Doprecyzowano także, że uporczywość tego nękania pracownika ma polegać na tym, że jest ono powtarzalne, nawracające lub stałe. Wymieniono także przejawy mobbingu. Za przejaw mobbingu uznano:
- upokarzanie lub uwłaczanie,
- zastraszanie,
- zaniżanie oceny przydatności zawodowej pracownika,
- nieuzasadniona krytyka, poniżanie lub ośmieszanie pracownika,
- utrudnianie funkcjonowania w środowisku pracy w zakresie możliwości osiągania efektów pracy, wykonywania zadań służbowych, wykorzystania posiadanych kompetencji, komunikacji ze współpracownikami, dostępu do koniecznych informacji,
- izolowanie pracownika lub wyeliminowanie z zespołu.
Na zastraszanie oraz nieuzasadnioną krytykę, poniżanie lub ośmieszanie pracownika mogą składać się zachowania fizyczne, werbalne oraz pozawerbalne elementy. W projekcie wskazano, że także nakazywanie innej osobie podejmowania takich zachowań wobec pracownika będzie uważane za mobbing. Pod mobbing podchodzić mają także nieumyślne zachowania wobec pracownika, które mogłyby wywołać konkretny skutek, niezależnie od faktycznego wystąpienia tego skutku.
Więcej ciekawych informacji z zakresy prawa pracy znaleźć można w naszej bazie wiedzy, a także w publikacji Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
INFOR