Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?

REKLAMA
REKLAMA
- Uzupełniający urlop macierzyński: ile trwa?
- Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?
Jeszcze w połowie grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą do porządku prawnego uzupełniający urlop macierzyński. Przysługiwać on będzie m.in. rodzicom wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Urlop ten należy wykorzystać w jednej części bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
REKLAMA
Uzupełniający urlop macierzyński: ile trwa?
Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w zależności od okresu hospitalizacji, tygodnia ciąży, czy masy urodzeniowej dziecka – będzie wynosił od 8 do 15 tygodni. Zgodnie z art. 180[2] Kodeksu pracy, pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, uzyskają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?
REKLAMA
Za czas uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku. Wniosek o wykorzystanie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek. Należy jednak pamiętać, że jeżeli pracownik nie wykorzysta uzupełniającego urlopu bezpośrednio po przysługującym mu urlopie macierzyńskim - nie będzie mógł skorzystać z niego w późniejszym terminie.
Więcej na temat zmian dotyczących prawa pracy, w tym także zmian dotyczących wprowadzenia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego znaleźć można w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami.

Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
INFOR
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA