Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany? / Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany? / ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Problem podwójnej składki zdrowotnej dorabiających emerytów

Pytanie o zasadność zastosowania ulg dla pracujących emerytów było przedmiotem interpelacji poselskiej do Ministra Zdrowia. Posłanka Małgorzata Niemczyk wskazywała w niej na sytuację emerytowanej nauczycielki, która dorabia do emerytury pracą w szkole. "W kontekście planów obniżenia wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców skarży się na fakt, że jej ww. składka odciągana jest dwukrotnie – i od pensji, i od emerytury, co składa się łącznie na prawie tysiąc złotych" - czytamy w interpelacji.

MZ nie planuje zmian

W odpowiedzi na interpelację wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował, iż "obecnie nie planuje się zmian legislacyjnych ingerujących w zasadę odprowadzania składki od każdego tytuł odrębnie:".

"Obciążenie każdego ze zbiegających się tytułów składką na ubezpieczenie zdrowotne znajduje uzasadnienie nie tylko fiskalne, lecz również wynika z właściwości składki jako obciążenia publicznoprawnego o charakterze celowym. Środki zgromadzone tytułem składki przeznaczane są na finansowanie bieżących świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanych osobom uprawnionym, przy uwzględnieniu aktualnych potrzeb zdrowotnych, w oderwaniu od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego (m. in. wysokości odprowadzanej składki, czy okresu pozostawania w ubezpieczeniu zdrowotnym)" - przekonuje wiceminister w odpowiedzi udzielonej 4 czerwca 2024 r. 

Ponadto wiceminister zaznacza, iż wszelkie zwolnienia w zakresie opłacania składki zdrowotnej implikowałyby zmniejszenie środków zarządzanych przez NFZ. Jak wskazuje, "każdorazowe podejmowanie dodatkowej działalności może prowadzić do intensyfikacji czynności zawodowych, a ta może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia konieczności udzielenia świadczenia zdrowotnego". Jak czytamy w piśmie "obowiązek opłacania składki od każdego tytułu odnosi się do wszystkich ubezpieczonych, a nie tylko do emerytów. Ustawa nie nakłada więc na emerytów dodatkowych obciążeń, którymi nie są objęte inne grupy osób podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu".

Jakie są przepisy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, to składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Gdy zaś w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, to składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. W praktyce oznacza to obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne od każdego tytułu, niezależnie od tego czy w zbiegu pozostają różne tytuły, czy zbiegają się takie same tytuły. Dotyczy to zarówno pracowników, którzy jedocześnie wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i pracowników zatrudnionych w kilku miejscach czy też przedsiębiorców, którzy prowadzą kilka działalności gospodarczych.

Źródło: Interpelacja nr 2738 w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów/Sejm

Księgowość budżetowa
Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.
27 cze 2024

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
20 cze 2024

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?
18 cze 2024

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo
14 cze 2024

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?
13 cze 2024

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?
12 cze 2024

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać
12 cze 2024

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły
10 cze 2024

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu
10 cze 2024

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej
03 cze 2024

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

pokaż więcej
Proszę czekać...