REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu
Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Nowelizacja rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej

W dziale „855 – Rodzina” po rozdziale „85517 Rodzinny kapitał opiekuńczy” zostanie dodany rozdział „85518 Świadczenie wspierające”.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt zakłada też utworzenie nowych rozdziałów: „80108 Szkoły podstawowe dla dorosłych”, „80118 Branżowe szkoły II stopnia”, „80122 Licea ogólnokształcące dla dorosłych” oraz zmianę nazwy rozdziału 80117 na „80117 Branżowe szkoły I stopnia”. Dodany zostanie również paragraf 312 obejmujący środki na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury w związku z przejęciem finansowania tych świadczeń przez budżet państwa;

W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia zmieni się nazwa rozdziału 85205 na „85205 Zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej” wraz z objaśnieniami w związku ze zmianą nazwy „przemoc w rodzinie” na „przemoc domową”. 

Po zmianach pojawi się też nowy paragraf przychodów „954 Przelewy dokonane z lokat z lat ubiegłych” . Ma to związek z dostosowaniem klasyfikacji do rozszerzonego katalogu źródeł finansowania deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Ponadto projektowane przepisy dotyczą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zmiany objaśnień do rozdziału „75867 Krajowy Plan Odbudowy”;
  • doprecyzowania objaśnień do paragrafu "062 Wpływy z opłat za zezwolenia, akredytacje oraz opłaty ewidencyjne, w tym opłaty za częstotliwości" w załączniku nr 3 w zakresie opłat za zajęcie pasa drogowego;
  • wyodrębnienia paragrafów wydatkowych dla środków przekazywanych do funduszy prowadzonych w Banku Gospodarstwa Krajowego na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących oraz inwestycji i zakupów inwestycyjnych;
  • zmiany nazwy paragrafu 285 w związku z wprowadzoną możliwością przekazania kwoty w wysokości 1,5 % należnego podatku rolnego podmiotowi uprawnionemu;
  • dodania paragrafu 312 obejmującego środki na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury
  • podziału paragrafu 637 obejmującego wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Od kiedy nowe przepisy?

Rozporządzenie co do zasady ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2024 r.

W przypadku jednak dodania rozdziałów 80108, 80118 i 80122 i zmiany nazwy rozdziału 80117, nowe przepisy będą miały zastosowanie po raz pierwszy do planowania budżetu państwa na rok 2025 i jego wykonania za ten rok. To samo dotyczy rozdziału 85205 w zakresie zmiany jego nazwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

REKLAMA