REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Komu należy się podwyżka?

Waloryzacja wynagrodzenia dotyczy pracowników działalności podstawowej podmiotów leczniczych tj.:

REKLAMA

 • pracowników wykonujących zawód medyczny – czyli osoby wykonująca zawód medyczny, która jest zatrudniona w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym,
 • pracowników działalności podstawowej, innych niż wykonujący zawód medyczny – czyli osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, która wykonuje pracę pozostającą w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zatrudniona na stanowisku działalności podstawowej określonym w części pierwszej załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami lub stanowisku analogicznym. 

Wzrost wynagrodzenia nie dotyczy osób pracujących na tzw. kontraktach lub umowie zlecenia. Co prawda mogą oni wynegocjować z drugą stroną umowy wzrost wynagrodzenia, ale nie jest to ustawowo narzucone. 

Dodatkowo, podwyżki nie dotyczą pracowników administracyjnych, technicznych, ekonomicznych oraz gospodarczych. Co prawda ich płaca powinna wzrosnąć proporcjonalnie do podwyżek w całym zakładzie pracy, ale brak precyzyjnego przepisu, który dokładnie określałby o ile powinno wzrosnąć wynagrodzenie tych grup pracowników. 

Jak obliczyć podwyższone wynagrodzenie?

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze należy obliczyć według następującego wzoru:

współczynnik pracy

X

kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"

 przy czym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • współczynnik pracy na poszczególnych stanowiskach wynika z załącznika do ustawy (tzw. siatka płac) i zależy od kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku, 
 • kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2023 roku wynosi 7.155,48 złotych i jest to tzw. kwota bazowa do obliczenia wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych.

Biorąc pod uwagę siatkę płac, od 1lipca 2024 roku wynagrodzenia kształtują się następująco:

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze

1

Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją

1,45

 10 375,45 zł 

2

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3 i 4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim i specjalizacją, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

1,29

 9 230,57 zł 

3

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,19

 8 515,02 zł 

4

Stażysta

0,95

 6 797,71 zł 

5

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją

1,02

 7 298,59 zł 

6

Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

0,94

 6 726,15 zł 

7

Inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny

0,86

 6 153,71 zł 

8

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym

1

 7 155,48 zł 

9

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim

0,78

 5 581,27 zł 

10

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego

0,65

 4 651,06 zł 

Co z „nowymi” zawodami medycznymi? 

Od 26 marca 2024 roku obowiązuje poszerzony katalog zawodów medycznych, wzbogacony o zawody, które dotychczas nie miały swojej ustawowej regulacji. Status niektórych z nich wzbudzał w przeszłości wątpliwości, również w zakresie tego, do jakiej grupy zawodowej zaliczyć poszczególne stanowisko, a co za tym idzie – jakie wynagrodzenie się na tych stanowiskach należy. 

Dotyczy to następujących zawodów medycznych:

 • asystentka stomatologiczna,
 • elektroradiolog,
 • higienistka stomatologiczna,
 • instruktor terapii uzależnień,
 • opiekun medyczny,
 • optometrysta,
 • ortoptystka,
 • podiatra,
 • profilaktyk,
 • protetyk słuchu,
 • technik farmaceutyczny,
 • technik masażysta,
 • technik ortopeda,
 • technik sterylizacji medycznej,
 • terapeuta zajęciowy. 

W świetle nowych przepisów, powyższe zawody należy traktować jako zawody medyczne i stosownie do wymaganych na tych stanowiskach kwalifikacji, obliczyć wynagrodzenie jak dla pracowników wykonujących zawód medyczny. 

Podlegają zakwalifikowaniu do poniższej wskazanych grup (w zależności od wymaganych kwalifikacji): 

 • asystentka stomatologiczna – grupa 7 
 • elektroradiolog – grupa 5 lub 6 (technik elektroradiolog) 
 • higienistka stomatologiczna – grupa 7 
 • instruktor terapii uzależnień - grupa 5, 6 lub 7
 • opiekun medyczny – grupa 7 
 • optometrysta – grupa 5 lub 6 
 • ortoptystka – grupa 7
 • podiatra – brak grupy (nowy zawód – aktualnie przepisy nie określają wymaganych kwalifikacji)
 • profilaktyk – brak grupy (nowy zawód – aktualnie przepisy nie określają wymaganych kwalifikacji)
 • protetyk słuchu – grupa 5, 6 lub 7 
 • technik farmaceutyczny – grupa 7
 • technik masażysta – grupa 7
 • technik ortopeda - grupa 5, 6 lub 7
 • technik sterylizacji medycznej – grupa 7
 • terapeuta zajęciowy – grupa 5 lub 6. 

Należy mieć na uwadze, że powyższa kwalifikacja do poszczególnych grup opiera się na kwalifikacjach wymaganych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (tj. samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki wojskowe, jednostki budżetowe). 

Pracodawca inny, niż wyżej wskazane podmioty lecznicze, może inaczej ukształtować wymagane kwalifikacje, co wówczas oznacza inną (wyższą lub niższą grupę zawodową). 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA