REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Komu należy się podwyżka?

Waloryzacja wynagrodzenia dotyczy pracowników działalności podstawowej podmiotów leczniczych tj.:

REKLAMA

  • pracowników wykonujących zawód medyczny – czyli osoby wykonująca zawód medyczny, która jest zatrudniona w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym,
  • pracowników działalności podstawowej, innych niż wykonujący zawód medyczny – czyli osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, która wykonuje pracę pozostającą w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach organizacyjnych zakładu leczniczego, których działalność jest związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zatrudniona na stanowisku działalności podstawowej określonym w części pierwszej załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami lub stanowisku analogicznym. 

Wzrost wynagrodzenia nie dotyczy osób pracujących na tzw. kontraktach lub umowie zlecenia. Co prawda mogą oni wynegocjować z drugą stroną umowy wzrost wynagrodzenia, ale nie jest to ustawowo narzucone. 

Dodatkowo, podwyżki nie dotyczą pracowników administracyjnych, technicznych, ekonomicznych oraz gospodarczych. Co prawda ich płaca powinna wzrosnąć proporcjonalnie do podwyżek w całym zakładzie pracy, ale brak precyzyjnego przepisu, który dokładnie określałby o ile powinno wzrosnąć wynagrodzenie tych grup pracowników. 

Jak obliczyć podwyższone wynagrodzenie?

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze należy obliczyć według następującego wzoru:

współczynnik pracy

X

kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski"

 przy czym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • współczynnik pracy na poszczególnych stanowiskach wynika z załącznika do ustawy (tzw. siatka płac) i zależy od kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku, 
  • kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2023 roku wynosi 7.155,48 złotych i jest to tzw. kwota bazowa do obliczenia wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych.

Biorąc pod uwagę siatkę płac, od 1lipca 2024 roku wynagrodzenia kształtują się następująco:

Lp.

Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku

Współczynnik pracy

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze

1

Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją

1,45

 10 375,45 zł 

2

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3 i 4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim i specjalizacją, pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

1,29

 9 230,57 zł 

3

Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji

1,19

 8 515,02 zł 

4

Stażysta

0,95

 6 797,71 zł 

5

Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją

1,02

 7 298,59 zł 

6

Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia

0,94

 6 726,15 zł 

7

Inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny

0,86

 6 153,71 zł 

8

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym

1

 7 155,48 zł 

9

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim

0,78

 5 581,27 zł 

10

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego

0,65

 4 651,06 zł 

Co z „nowymi” zawodami medycznymi? 

Od 26 marca 2024 roku obowiązuje poszerzony katalog zawodów medycznych, wzbogacony o zawody, które dotychczas nie miały swojej ustawowej regulacji. Status niektórych z nich wzbudzał w przeszłości wątpliwości, również w zakresie tego, do jakiej grupy zawodowej zaliczyć poszczególne stanowisko, a co za tym idzie – jakie wynagrodzenie się na tych stanowiskach należy. 

Dotyczy to następujących zawodów medycznych:

  • asystentka stomatologiczna,
  • elektroradiolog,
  • higienistka stomatologiczna,
  • instruktor terapii uzależnień,
  • opiekun medyczny,
  • optometrysta,
  • ortoptystka,
  • podiatra,
  • profilaktyk,
  • protetyk słuchu,
  • technik farmaceutyczny,
  • technik masażysta,
  • technik ortopeda,
  • technik sterylizacji medycznej,
  • terapeuta zajęciowy. 

W świetle nowych przepisów, powyższe zawody należy traktować jako zawody medyczne i stosownie do wymaganych na tych stanowiskach kwalifikacji, obliczyć wynagrodzenie jak dla pracowników wykonujących zawód medyczny. 

Podlegają zakwalifikowaniu do poniższej wskazanych grup (w zależności od wymaganych kwalifikacji): 

  • asystentka stomatologiczna – grupa 7 
  • elektroradiolog – grupa 5 lub 6 (technik elektroradiolog) 
  • higienistka stomatologiczna – grupa 7 
  • instruktor terapii uzależnień - grupa 5, 6 lub 7
  • opiekun medyczny – grupa 7 
  • optometrysta – grupa 5 lub 6 
  • ortoptystka – grupa 7
  • podiatra – brak grupy (nowy zawód – aktualnie przepisy nie określają wymaganych kwalifikacji)
  • profilaktyk – brak grupy (nowy zawód – aktualnie przepisy nie określają wymaganych kwalifikacji)
  • protetyk słuchu – grupa 5, 6 lub 7 
  • technik farmaceutyczny – grupa 7
  • technik masażysta – grupa 7
  • technik ortopeda - grupa 5, 6 lub 7
  • technik sterylizacji medycznej – grupa 7
  • terapeuta zajęciowy – grupa 5 lub 6. 

Należy mieć na uwadze, że powyższa kwalifikacja do poszczególnych grup opiera się na kwalifikacjach wymaganych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (tj. samodzielnie publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jednostki wojskowe, jednostki budżetowe). 

Pracodawca inny, niż wyżej wskazane podmioty lecznicze, może inaczej ukształtować wymagane kwalifikacje, co wówczas oznacza inną (wyższą lub niższą grupę zawodową). 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA