Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasy pracy, a które nie?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
praca, czas pracy / Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasy pracy, a które nie? / ShutterStock

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi wykonującemu pracę przysługują przerwy od pracy. Część z nich wliczana jest do wymiaru czasu pracy. Jednak są pewne wyjątki.

Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy

Ilość przerw od pracy zależy od dobowego wymiaru czasu pracy.

  • Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej sześć godzin, mają prawo do przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
  • Osoby, których wymiar czasy pracy wynosi co najmniej dziewięć godzin, mają prawo do kolejnej, dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
  • Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 16 godzin, mają prawo do jeszcze jednej dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.

Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy wliczane są do czasu pracy.

Przerwa od komputera

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe reguluje kwestie pracy przy komputerze. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom łączenia pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac lub co najmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwa od pracy przy monitorze ekranowym wliczana jest do czasu pracy.

Przerwa na karmienie

Pracownica, która karmi piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. W przypadku, gdy karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy, przerwy te mogą zostać udzielone łącznie. W przypadku pracownicy zatrudnionej poniżej czterech godzin dziennie – przerwy na karmienie nie przysługują. Przy zatrudnieniu do sześciu godzin dziennie – pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie. Przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy.

Przerwa na gimnastykę i wypoczynek

Zgodnie z art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Przerwa ta może wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Także i ta przerwa wliczana jest do czasu pracy.

60-minutowa przerwa w pracy

Pracodawca może, ale nie musi wprowadzić także jeszcze jedną, dodatkową przerwę w pracy, która nie będzie wliczana do czasu pracy. Jednakże taka przerwa nie może przekraczać 60 minut. Przerwa ta powinna być przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. By wprowadzić taką przerwę, pracodawca musi uwzględnić ją w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty układem pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy, zapis o przerwie w pracy, która nie wlicza się do czasu pracy powinien znaleźć się w umowie o pracę.

Więcej informacji dotyczących m.in. czasu pracy oraz zmian w przepisach prawa znaleźć można w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

INFOR

Księgowość budżetowa
Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasy pracy, a które nie?
14 lut 2025

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia
13 lut 2025

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu
12 lut 2025

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?

Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?
11 lut 2025

19 marca 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające uzupełniający urlop macierzyński. Od czego zależy długość tego urlopu? Kiedy należy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński? Czy pracodawca może go odrzucić?

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?
10 lut 2025

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
07 lut 2025

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? W jakich przypadkach pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika, a w jakich bez winy pracownika? Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Społeczne Agencje Najmu z 100 proc. dofinansowaniem z UE. Wnioski do 17 marca 2025 r.
07 lut 2025

Społeczne Agencje Najmu z 100 proc. dofinansowaniem z UE. Ruszyła II edycja konkursu dla gmin. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy blisko 100 mln zł z Unii Europejskiej na Społeczne Agencje Najmu Wnioski do 17 marca 2025 r. Kto może wystąpić o dofinansowanie? Ile wynosi dofinansowanie?

Wyniki VI tury naboru programu Aktywny Maluch. Prawie 10 tys. miejsc opieki objętych dofinansowaniem
06 lut 2025

Wyniki VI tury naboru programu Aktywny Maluch. Prawie 10 tys. miejsc opieki objętych dofinansowaniem. Resort rodziny 31 stycznia opublikował wyniki VI tury naboru ciągłego w ramach programu Aktywny Maluch 2022-2029. Zgodnie z danymi resortu rodziny, poziom użłobkowienia w Polsce wynosi już 40,11 proc. Pod koniec 2023 r. wynosił 36 proc.

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej?
05 lut 2025

Czy pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej? Czym jest siła wyższa? Kiedy pracownik powinien poinformować pracodawcę o taki zwolnieniu? Czy dni przeznaczone na zwolnienie z powodu działania siły wyższej przechodzą na kolejny rok?

Sporządzanie sprawozdań przez JST. Są nowe wzory. Kiedy sprawozdanie na starych zasadach?
04 lut 2025

Sporządzanie sprawozdań przez JST. Są nowe wzory. 31 stycznia 2025 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów, które wprowadza m.in. nowe wzory sporządzania sprawozdań przez JST. Kiedy sprawozdanie na starych zasadach?

pokaż więcej
Proszę czekać...