Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasy pracy, a które nie?
![praca, czas pracy](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm9/yLnBsL3AvX2ZpbGVzLzM4MzE2MD/AwL3ByYWNhLWN6YXMtcHJhY3ktM/zgzMTU2NDQuanBnIiwidyI6NzcxfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi wykonującemu pracę przysługują przerwy od pracy. Część z nich wliczana jest do wymiaru czasu pracy. Jednak są pewne wyjątki.
REKLAMA
Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy
Ilość przerw od pracy zależy od dobowego wymiaru czasu pracy.
- Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej sześć godzin, mają prawo do przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
- Osoby, których wymiar czasy pracy wynosi co najmniej dziewięć godzin, mają prawo do kolejnej, dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
- Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 16 godzin, mają prawo do jeszcze jednej dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy wliczane są do czasu pracy.
Przerwa od komputera
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe reguluje kwestie pracy przy komputerze. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom łączenia pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac lub co najmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwa od pracy przy monitorze ekranowym wliczana jest do czasu pracy.
Przerwa na karmienie
Pracownica, która karmi piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. W przypadku, gdy karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy, przerwy te mogą zostać udzielone łącznie. W przypadku pracownicy zatrudnionej poniżej czterech godzin dziennie – przerwy na karmienie nie przysługują. Przy zatrudnieniu do sześciu godzin dziennie – pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie. Przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy.
Przerwa na gimnastykę i wypoczynek
Zgodnie z art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Przerwa ta może wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Także i ta przerwa wliczana jest do czasu pracy.
60-minutowa przerwa w pracy
Pracodawca może, ale nie musi wprowadzić także jeszcze jedną, dodatkową przerwę w pracy, która nie będzie wliczana do czasu pracy. Jednakże taka przerwa nie może przekraczać 60 minut. Przerwa ta powinna być przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. By wprowadzić taką przerwę, pracodawca musi uwzględnić ją w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty układem pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy, zapis o przerwie w pracy, która nie wlicza się do czasu pracy powinien znaleźć się w umowie o pracę.
Więcej informacji dotyczących m.in. czasu pracy oraz zmian w przepisach prawa znaleźć można w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
![](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm9yLnBsL3Av/X2ZpbGVzLzM4NDA5MDAwL2N6YXMtcHJhY3kt/MjAyNS1wbGFub3dhbmllLXJvemxpY3phbmll/LWktZXdpZGVuY2phLTM4NDA5MTc3LnBuZyJ9.jpg)
Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
INFOR
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA