Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

sme / Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME / Shutterstock

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Od 1 stycznia 2025 r. małe przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej mogą korzystać z procedury szczególnej SME. Dzięki temu, przedsiębiorcy będą mogli uniknąć konieczności rejestracji VAT w każdym kraju w którym prowadzą działalność. Zwolnienie z VAT może mieć zastosowanie do dostaw towarów i/lub świadczenia usług dokonywanych na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME

W przypadku, gdy przedsiębiorca chce skorzystać z procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r., musi m.in. powiadomić Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z VAT w innym państwie członkowskim UE. Ponadto, musi także złożyć uprzednie powiadomienie za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego zawierające  dane identyfikacyjne, informację o państwie lub państwach członkowskich UE, w których zamierzasz korzystać ze zwolnienia z VAT, a także dane dotyczące osiągniętego w trakcie roku obrotu na terytorium UE w poprzednim i bieżącym roku podatkowym w podziale na obroty w każdym państwie członkowskim UE, w tym w Polsce. Należy także uzyskać w Polsce indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX, zwany „polskim numerem identyfikacyjnym EX”.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME: warunki

W ramach procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r. można ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej. Pod warunkiem, że wprowadziły one na swoim terytorium możliwość korzystania ze zwolnienia. Należy jednak spełniać określone warunki. M.in. całkowita roczna wartość dostaw towarów i/lub świadczenia usług dokonanych w roku podatkowym, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium UE z wyłączeniem kwoty podatku VAT, nie przekroczyła w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro. Należy także przestrzegać lokalnych limitów w danym państwie. W Polsce limit ten wynosi 200 tys. zł. Więcej informacji można znaleźć w naszej Bazie wiedzy oraz w wideoszkoleniu "VAT 2025"

Wideoszkolenie VAT 2025

Wideoszkolenie VAT 2025

INFOR

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Księgowość budżetowa
Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.
08 sty 2025

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.
07 sty 2025

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.
03 sty 2025

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?
02 sty 2025

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]
02 sty 2025

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego
30 gru 2024

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy
23 gru 2024

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
20 gru 2024

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
19 gru 2024

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?
18 gru 2024

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

pokaż więcej
Proszę czekać...