Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
28 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. 30 października 2024 r. nowela została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Chodzi o wprowadzenie kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorców. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. z wyjątkiem art. 1 pkt 3 i 9, art. 2 pkt 2 lit. a, art. 4 oraz art. 6 ust. 1 i 2, które weszły w życie z dniem ogłoszenia.
REKLAMA
Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
Nowela zawiera przepisy określające zasady oraz warunki rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych z wykorzystaniem metody kasowej (kasowy PIT). Polega ona na możliwości ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów po uregulowaniu należności. Zgodnie z nowelą, metodę kasową rozliczania przychodów będzie mógł stosować przedsiębiorca, w tym także przedsiębiorca rozpoczynający swoją działalność, w przypadku gdy spełni następujące warunki:
- przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
- w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych;
- złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego – w terminie do końca roku podatkowego.
REKLAMA
Podatnicy, którzy wybiorą kasowy PIT, nie będą musieli płacić podatku w momencie wykonania usługi, dostawy towaru lub wystawienia faktury. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie, gdy klient zapłaci za fakturę. Wybór kasowego PIT jest dobrowolny. Przedsiębiorcy sami decydują, czy ta metoda rozliczenia podatkowego jest dla nich korzystna.
Co to oznacza? Którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z metody kasowej? Co z osobami prowadzącymi podatkową księgę przychodów i rozchodów? Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszej: Bazie wiedzy, a także w publikacji Kasowy PIT – nowe rozwiązanie dla podatników prowadzących pkpir oraz opodatkowanych ryczałtem (PDF).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.