REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

podróż służbowa
Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U.2023.0.2190 t.j.) pracownikom, którzy odbywają podróże służbowe, przysługują nie tylko diety. Pracownicy odbywający podróże służbowe mogą także liczyć m.in. na zwrot kosztów związanych z przejazdami, dojazdami środkami komunikacji miejscowej, zwrot kosztów poniesionych w związku z noclegiem, a także innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

REKLAMA

Podróż służbowa: Diety w czasie podróży krajowej

REKLAMA

Dieta podczas krajowej podróży służbowej – zgodnie z omawianym rozporządzeniem – wynosi  45 zł za dobę podróży. Jest ona przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. Obliczana jest za czas od rozpoczęcia podróży krajowej, do powrotu pracownika z podróży krajowej. W przypadku, gdy podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
b) od 8 do 12 godzin - przysługuje 50 proc. diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

W przypadku, gdy podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę: do 8 godzin - przysługuje 50 proc. diety, a powyżej 8 godzin – przysługuje w pełnej wysokości.

Pomniejszenie diety w czasie podróży krajowej

Wysokość diety za krajową podróż służbową może ulec zmniejszeniu. W przypadku, gdy pracownik będzie miał na miejscu zapewnione bezpłatne wyżywienie – dieta ulega pomniejszeniu. W przypadku bezpłatnego śniadania – będzie to 25 proc. diety, obiadu – 50 proc. diety, a kolacji – 25 proc. diety.

W których przypadkach wyjazd będzie stanowić delegację służbową, a pracownik będzie mógł liczyć na zwrot kosztów poniesionych w związku z wyjazdem służbowym oraz na diety? Więcej informacji na temat podróży służbowych można znaleźć w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji: Podróże służbowe 2025

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podróże służbowe 2025

Podróże służbowe 2025

INFOR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

REKLAMA

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r.

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r. Jak poprawnie zaklasyfikować dochody, wydatki, przychody i rozchody? Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych? 

Będzie przetarg na sprzedaż ok. 1000 ton masła

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła w blokach 25 kg; w sumie RARS chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Czy przyczyni się to do do stabilizacji cen masła na rynku?

REKLAMA