REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

dokumenty
​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

W piątek, 27 grudnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest to dokument, który określa aktualne zasady klasyfikacji działalności gospodarczej w Polsce. 

REKLAMA

PKD 2025. Co się zmieni?

REKLAMA

Jest to rozporządzenie, które ma na celu dostosowanie PKD do dynamicznie zmieniających się realiów gospodarczych, społecznych i technologicznych. Powstają nowe sektory, nowe rodzaje działalności, a te muszą być uwzględnione w klasyfikacji. Rozporządzenie wprowadza także dwuletni okres przejściowy, który będzie trwał do 31 grudnia 2026 r. W tym czasie równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007. 

Do wniosków o wpis w CEIDG lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosowane są przepisy dotychczasowe. W rozporządzeniu wskazano także, że podmioty mające wskazany kod PKD 93.29.Z, według PKD 2007, a które nie złożą wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wniosku o zmianę w zakresie dotyczącym zmiany przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, będą mogły stosować ten kod nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r.

GUS zachęca do zmian w kodach PKD, zwłaszcza w przypadkach, gdzie zaszły największe zmiany. Chodzi głównie o informację i komunikację. Sekcja ta została podzielna na dwie nowe sekcje: Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją oraz na sekcję Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji. Przedsiębiorcy, którzy sami nie dokonają zmian, na koniec dwuletniego okresu przejściowego zostaną automatycznie przeklasyfikowani.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2024

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

W załączniku przedstawiamy rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wraz z załącznikiem do rozporządzenia. W załączniku znajduje się Polska Klasyfikacja Działalności 2025 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

REKLAMA

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r.

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r. Jak poprawnie zaklasyfikować dochody, wydatki, przychody i rozchody? Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych? 

Będzie przetarg na sprzedaż ok. 1000 ton masła

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła w blokach 25 kg; w sumie RARS chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Czy przyczyni się to do do stabilizacji cen masła na rynku?

REKLAMA