Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
wypadek przy pracy / Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy / Shutterstock

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Czym jest wypadek przy pracy?

Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2)podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

W ustawie wskazano także, że na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej (chyba, że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań), podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony lub przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Wypadek przy pracy: obowiązki pracodawcy

W momencie, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, pracodawca zobowiązany jest podjąć niezbędne działania, które mają na celu eliminację lub ograniczenie zagrożenia. Dodatkowo, ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Powinien także ustalić w przewidziany trybie okoliczności, a także przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. Następnie powinien niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektowa pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Pracodawca powinien prowadzić rejestr wypadków przy pracy, a także przechowywać przez 10 lat protokoły ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową. Pracodawca ponosi także koszty związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. A co w przypadku wypadków przy pracy zdalnej? Te i wiele innych przydatnych informacji związanych m.in. z zabezpieczeniem miejsca wypadku, procedur oraz świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego można znaleźć w naszej Bazie wiedzy, a także w publikacji: Wypadki przy pracy. Procedury i świadczenia.

Wypadki przy pracy. Procedury i świadczenia

Wypadki przy pracy. Procedury i świadczenia

INFOR

Księgowość budżetowa
Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy
23 gru 2024

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
20 gru 2024

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.
19 gru 2024

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?
18 gru 2024

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r.
17 gru 2024

Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r. Jak poprawnie zaklasyfikować dochody, wydatki, przychody i rozchody? Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych? 

Będzie przetarg na sprzedaż ok. 1000 ton masła
17 gru 2024

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła w blokach 25 kg; w sumie RARS chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Czy przyczyni się to do do stabilizacji cen masła na rynku?

Nadgodziny: przekroczenie normy średniotygodniowej
16 gru 2024

Nadgodziny: przekroczenie normy średniotygodniowej. Czym są nadgodziny? Co oznacza przekroczenie normy średniotygodniowej? Gdzie szukać informacji dotyczących sposobu ustalania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Do skarbówki umówisz się przez mObywatela. Już teraz część spraw możesz załatwić zdalnie
16 gru 2024

Wizyty w urzędzie skarbowym będą jeszcze prostsze. Szef KAS Marcin Łoboda zapowiedział, że w przyszłym roku będzie można zapisać się na wizytę przez aplikację mObywatel. Na ten moment wiele spraw można już załatwić zdalnie. 

Polska niegotowa na atak Rosji. "Braki wyszłyby na jaw w stopniu przerażającym" [WYWIAD]
13 gru 2024

Polska igra z ogniem. Za mało środków przeznaczamy na administrację publiczną, nie doceniamy fachowców pracujących w spółkach zarządzających infrastrukturą krytyczną, narażając się w ten sposób na poważne zagrożenia. 

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?
09 gru 2024

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

pokaż więcej
Proszę czekać...