Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?
Czym jest wypadek przy pracy?
Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
W ustawie wskazano także, że na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej (chyba, że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań), podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony lub przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
Wypadek przy pracy: obowiązki pracodawcy
W momencie, gdy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy, pracodawca zobowiązany jest podjąć niezbędne działania, które mają na celu eliminację lub ograniczenie zagrożenia. Dodatkowo, ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Powinien także ustalić w przewidziany trybie okoliczności, a także przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom. Następnie powinien niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektowa pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Pracodawca powinien prowadzić rejestr wypadków przy pracy, a także przechowywać przez 10 lat protokoły ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową. Pracodawca ponosi także koszty związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. A co w przypadku wypadków przy pracy zdalnej? Te i wiele innych przydatnych informacji związanych m.in. z zabezpieczeniem miejsca wypadku, procedur oraz świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego można znaleźć w naszej Bazie wiedzy, a także w publikacji: Wypadki przy pracy. Procedury i świadczenia.