Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z definicją formalnoprawną, klasyfikacja budżetowa stanowi systematyzację środków publicznych oraz wydatków i rozchodów publicznych. Ma ona powszechne zastosowanie we wszystkich jednostkach sektora finansów publicznych, w tym w budżecie państwa oraz w budżetach jednostek samorządu terytorialnego.
REKLAMA
Klasyfikacja budżetowa. Przegląd zmian 2024 r.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych wprowadziło szereg zmian w klasyfikacji dochodów i wydatków publicznych, przychodów oraz środków. W uzasadnieniu do projektu wskazano konieczność dostosowania klasyfikacji budżetowej do zmian wynikających z przepisów:
- ustawy z dnia 30 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2005),
- ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535),
- ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429, z późn. zm.),
- ustawy z dnia 15 maja 2024 r. ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” (Dz. U. poz. 858),
- ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1450),
- ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 1407)
Wśród zmian znalazły się także zmiany mające na celu doprecyzowanie zasad klasyfikacji poszczególnych paragrafów, a także ujednolicenie sposobu klasyfikowania środków publicznych. W związku z tym, że pojawiły się nowe świadczenia, w dziale 855 – Rodzina” dodano działy: „85518 Świadczenie wspierające” w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, a także dział 85519 Świadczenia „aktywny rodzic”. Dodatkowo, dodano także paragraf 312 obejmujący środki na wypłaty tzw. trzynastej i czternastej emerytury w związku z przejęciem finansowania tych świadczeń przez budżet państwa. To nie jedyne zmiany wprowadzone w ostatnim czasie. Jak odpowiednio stosować podziałki klasyfikacji budżetowej? Więcej na ten temat można znaleźć w naszej: Bazie wiedzy, a także w publikacji: Klasyfikacja budżetowa 2024. Zawiera komentarz eksperta.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA