REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Wątpliwa jakość szpitalnego jedzenia 

Gdyby nie zmieniono przepisów, pilotaż wygasłby wraz z końcem roku. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło w uzasadnieniu projektu, że zdecydowało się na kontynuację programu odziedziczonego po poprzednikach "w celu dalszego zwiększania dostępności porad żywieniowych oraz wdrażania optymalnego modelu żywienia świadczeniobiorców w szpitalach". 

REKLAMA

REKLAMA

Jakość szpitalnego jedzenia to przedmiot skarg pacjentów od lat. Liczne zastrzeżenia miały też Najwyższa Izba Kontroli i sanepid. Kiedy w 2022 r. jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowały kilkaset bloków żywienia w szpitalach, potwierdziło się, że serwowane chorym posiłki mają niską wartość energetyczną, są mało różnorodne, pozbawione pełnowartościowego białka, niewiele w nich warzyw, za to zbyt dużo soli.

Program Dobry posiłek w szpitalu

"Dobry posiłek w szpitalu" miał to zmienić. Poprawa jakości żywienia hospitalizowanych osób była jednym z punktów programowych PiS w kampanii wyborczej. - Pacjenci często nie są zadowoleni z jakości serwowanych posiłków w szpitalach, szczególnie tych powiatowych. Musimy to zmienić! Dlatego nasz nowy program "Dobry posiłek" wprowadzamy dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. To nie tylko dostęp do zdrowej diety, ale także dostęp do konsultacji z dietetykami - mówiła w spocie PiS Katarzyna Sójka, ówczesna ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. W przygotowanym wtedy pilotażu założono, że szpitale będą otrzymywać z Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowe 25,62 zł za osobę na dzień pobytu pacjenta, a posiłki mają być przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka.

Program rozpoczął się na początku października ub.r. i do końca sierpnia 2024 r. NFZ przeznaczył na niego ponad 690 mln zł.

REKLAMA

W pilotażu są 582 szpitale. Po jego planowanym przedłużeniu kolejne placówki nie będą mogły dołączyć, pozostaną te tylko zgłoszone wcześniej. Dodatkowe pół roku lepszego żywienia pacjentów będzie kosztować niespełna 440 mln zł. -Przedłużenie programu pilotażowego nie będzie mogło stanowić podstawy do ubiegania się przez NFZ o dodatkowe środki z budżetu państwa - zastrzegł resort zdrowia w ocenie skutków regulacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wydłużenie pilotażu zabiegał w resorcie Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Pod koniec listopada na biurko szefowej MZ Izabeli Leszczyny trafiło pismo w tej sprawie.

Finansowanie Dobrego posiłku w szpitalu

- Od wielu lat jakość posiłków serwowanych pacjentom w szpitalach była przedmiotem krytyki od strony opinii publicznej oraz mediów. Fotografie przedstawiające dania o niskiej jakości i nieestetycznym wyglądzie stały się symbolem problemów związanych z żywieniem w placówkach medycznych. Program "Dobry posiłek w szpitalu" pozwolił na wprowadzenie znaczących zmian, które wyeliminowały negatywne opinie dotyczące jakości posiłków i przyczyniły się do poprawy żywienia pacjentów - brzmiał jego fragment.

Organizacja zaproponowała ministerstwu, by program był kontynuowany jako odrębny produkt (w rozliczeniach z NFZ), a jego finansowanie nie było wliczane w cenę świadczeń zdrowotnych. - Tego rodzaju rozwiązanie zapewni większą transparentność finansowania i umożliwi utrzymanie wysokich standardów żywienia w szpitalach. Wchłonięcie programu do wyceny świadczeń mogłoby obniżyć jego skuteczność i ograniczyć dostępność środków na poprawę jakości posiłków - wyjaśniła organizacja.

- Rozmawialiśmy o tym z panią minister Izabelą Leszczyną podczas ostatniego spotkania w resorcie w ub. tygodniu. Przekonywaliśmy do wydłużenia programu co najmniej o kolejny rok - poinformował PAP prezes OZPSP Waldemar Malinowski. Na razie decyzje w tej kwestii nie zapadły, rozmowy dotyczące wydłużenia programu na kolejny okres trwają.

Rozmówca PAP podkreślił, że stawki na posiłek na pacjenta poza programem, czasem zaledwie ok. 10 zł na dobę były "rażąco niskie".

- Trudno wyobrazić sobie, że da się kogoś wyżywić za taką kwotę. Za takie pieniądze w ogóle nie ma co myśleć o roli właściwie zbilansowanej diety w powrocie do zdrowia. Nie możemy wrócić do tego co było. To jest dobry program i będziemy o niego walczyć - powiedział. (PAP)

Autorka: Anita Karwowska

akar/ ktl/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Nagrody konkursowe w klasyfikacji budżetowej 2027

Nowa klasyfikacja budżetowa rozdziela nagrody konkursowe na rzeczowe i pieniężne, przypisując im odrębne paragrafy klasyfikacyjne. Aby prawidłowo ująć wydatek, należy nie tylko ustalić charakter nagrody, ale również zweryfikować, czy świadczenie faktycznie zostało przyznane w ramach konkursu przeprowadzonego na podstawie regulaminu.

AI w zamówieniach publicznych. Realna pomoc czy prawne ryzyko?

Sztuczna inteligencja wchodzi do polskich urzędów szybciej niż powstają wewnętrzne procedury jej używania. Czy zamówienia publiczne to obszar, w którym AI może realnie odciążyć pracowników jednostek samorządu terytorialnego? Co z ryzykiem prawnym i organizacyjnym?

Tablica reklamowa. Kto i kiedy płaci podatek od nieruchomości?

Tablice reklamowe zostały wprost wskazane w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako budowle. Ich sytuacja jednak na gruncie podatku od nieruchomości jest skomplikowana. Z tego powodu nie zawsze można łatwo stwierdzić, kto jest z ich tytułu podatnikiem.

Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

REKLAMA

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

REKLAMA

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA