Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
wiatrak, upał, praca, temperatura, biuro / Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS? / Monika Wisniewska Amaviael / Shutterstock

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Projekt wprowadzający maksymalne temperatury w miejscu pracy w dalszym ciągu jest na etapie opiniowania i uzgodnień. W ocenie projektodawców, projektowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników w okresie wzmożonych upałów. Projekt powstaje w porozumieniu z resortem zdrowia.

Temperatury w miejscu pracy. Obowiązujące dziś przepisy nie chronią przed upałem

Obecnie obowiązujące przepisy odnoszą się tylko do minimalnych temperatur w miejscu pracy i brakuje przepisów odnoszących się do maksymalnych temperatur w miejscu pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy reguluje kwestię minimalnej dopuszczalnej temperatury w pracy. Stanowi o tym art. 30 powyższego rozporządzenia. Minimalna temperatura w miejscu pracy, w przypadki lekkich prac fizycznych oraz w przypadku pracy biurowej nie może być niższa niż 18 °C. W pozostałych przypadkach nie może być niższa niż 14 °C.

Nowe rozporządzenie od 2027 roku. Maksymalne temperatury w miejscu pracy

Projekt z 27 czerwca 2025 r. wprowadza m.in. maksymalne temperatury w pomieszczeniach pracy, które zgodnie z projektem, będą mogły wynosić maksymalnie 35 °C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W przypadku pracy na otwartej przestrzeni, pracodawca będzie musiał zadbać o ty, by prace fizyczne wiążące się z dużym wysiłkiem i skutkujące dziennym wydatkiem energetycznym przekraczającym 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet, odbywały się w temperaturze nie wyższej niż 32°C. Wyjątkiem będą sytuacje, w których ograniczenia technologiczne uniemożliwiają spełnienie tego warunku.

W sytuacji, gdy temperatura, z uwagi na warunki atmosferyczne, będzie przekraczać powyższy próg, prace w pomieszczeniach oraz na otwartej przestrzeni nie będą mogły być w tym czasie wykonywane. To samo tyczy się sytuacji, w której przekroczone zostaną wyżej wskazane progi wydatku energetycznego.

W przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu pracy z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy 28 °C, a przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet – 25 °C, pracodawcy będą zobowiązani podjęć następujące działania:

  • Zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne, które przyczynią się do obniżenia temperatury, chyba że względy technologiczne na to nie pozwolą (uzależnione od warunków i specyfiki pracy).
  • W momencie, gdy obniżenie temperatury nie jest możliwe, pracodawca będzie zobowiązany do zastosowania odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, które będą minimalizowały wpływ temperatury na zdrowie pracowników (uzależnione od warunków i specyfiki pracy).

A jeżeli chodzi o prace wykonywane na otwartej przestrzeni, to w przypadku, gdy temperatura, z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy 25 °C, pracodawca będzie zobowiązany zastosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne minimalizujące wpływ temperatury na zdrowie pracowników. Rozwiązania te także są uzależnione od warunków i specyfiki pracy.

Wyżej wymienione rozwiązania organizacyjne powinny być ustalone po konsultacji pracodawcy z pracownikami w ramach komisji bhp, a w przypadku, gdy komisja bhp nie została powołana, powinny być ustalone w trybie art. 23711a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. O przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników.

Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami

Kto nie będzie objęty nowymi przepisami? Lista wyjątków

W projektowanym rozporządzeniu znajduje się także katalog wyjątków, do których nie mają zastosowania powyższe regulacje:

  • prac wymienionych w art. 15110 pkt 1–2, 5–8 oraz 9 lit. c-h ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
  • pracowników instytucji, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3
  • funkcjonariuszy w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
  • żołnierzy w rozumieniu ustawy o obronie Ojczyzny.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projektowane rozporządzenie zakłada wejście w życie przepisów 1 stycznia 2027 r.

Księgowość budżetowa
Klasyfikacja budżetowa. Sporo zmian w 2025 i 2026 r. [PROJEKT]
03 lip 2025

Do uzgodnień i opiniowania został przekazany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie istniejących podziałek do ostatnich zmian prawnych.

Czy świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom administracji i obsługi szkoły?
03 lip 2025

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikom zatrudnionym w szkole jako nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w szkole publicznej. Co z pracownikami, niebędącymi pracownikami szkoły?

Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?
02 lip 2025

Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.

Likwidacja szkół a prawo nauczycieli do odprawy
30 cze 2025

Nadchodzi niż demograficzny, a wraz z nim problemy w systemie edukacji. Wiele placówek nie będzie mogło w przyszłym roku szkolnym kontynuować działalności, a inne będą musiały ograniczyć jej rozmiary. To oczywiście bezpośrednio wpłynie na sytuację nauczycieli.

Pilotaż skróconego czasu pracy 2025. Można uzyskać do 1 mln zł wsparcia na wdrożenie w organizacji [Nabór wniosków od 14 sierpnia 2025]
27 cze 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zasady udziału w pilotażu skróconego czasu pracy. Nabór wniosków rozpocznie się 14 sierpnia 2025 roku. Pracodawcy mogą uzyskać do 1 mln zł wsparcia.

Dzień Ojca 2025: Coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich i ojcowskich
23 cze 2025

Z okazji Dnia Ojca ( 23 czerwca) przypominamy, że tata – podobnie jak mama – ma prawo do urlopu po narodzinach dziecka. Ojcowie coraz chętniej korzystają z przysługujących im świadczeń: urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego (po 14 tygodniach) i rodzicielskiego. Komu i kiedy przysługuje zasiłek? Ile trwa urlop?

ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00
17 cze 2025

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Renta wdowia 2025: terminy wypłat, kiedy decyzja o przyznaniu lub odmowie. Kluczowa data to 1 lipca 2025 r.
30 cze 2025

Już 1 lipca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wysyłkę decyzji w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. Jest to kluczowa data, gdyż część uprawnionych otrzyma wtedy świadczenie. Jak poinformował na swojej stronie internetowej ZUS pozostałe terminy wypłaty renty wdowiej to: 6-go, 10-go, 15-go, 20-go i 25-go dnia miesiąca.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]
11 cze 2025

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]
09 cze 2025

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...