Nowe limity temperatur w pracy od 2027 roku. Co zmieni projekt rozporządzenia MRPiPS?

REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2027 r. pracodawców czekają nowe obowiązki w związku z temperaturą w miejscu pracy. Projekt rozporządzenia MRPiPS przewiduje wprowadzenie maksymalnych limitów temperatur zarówno w pomieszczeniach, jak i przy pracach na otwartej przestrzeni.
- Temperatury w miejscu pracy. Obowiązujące dziś przepisy nie chronią przed upałem
- Nowe rozporządzenie od 2027 roku. Maksymalne temperatury w miejscu pracy
- Kto nie będzie objęty nowymi przepisami? Lista wyjątków
- Kiedy przepisy wejdą w życie?
Projekt wprowadzający maksymalne temperatury w miejscu pracy w dalszym ciągu jest na etapie opiniowania i uzgodnień. W ocenie projektodawców, projektowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników w okresie wzmożonych upałów. Projekt powstaje w porozumieniu z resortem zdrowia.
REKLAMA
Temperatury w miejscu pracy. Obowiązujące dziś przepisy nie chronią przed upałem
Obecnie obowiązujące przepisy odnoszą się tylko do minimalnych temperatur w miejscu pracy i brakuje przepisów odnoszących się do maksymalnych temperatur w miejscu pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy reguluje kwestię minimalnej dopuszczalnej temperatury w pracy. Stanowi o tym art. 30 powyższego rozporządzenia. Minimalna temperatura w miejscu pracy, w przypadki lekkich prac fizycznych oraz w przypadku pracy biurowej nie może być niższa niż 18 °C. W pozostałych przypadkach nie może być niższa niż 14 °C.
Nowe rozporządzenie od 2027 roku. Maksymalne temperatury w miejscu pracy
REKLAMA
Projekt z 27 czerwca 2025 r. wprowadza m.in. maksymalne temperatury w pomieszczeniach pracy, które zgodnie z projektem, będą mogły wynosić maksymalnie 35 °C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W przypadku pracy na otwartej przestrzeni, pracodawca będzie musiał zadbać o ty, by prace fizyczne wiążące się z dużym wysiłkiem i skutkujące dziennym wydatkiem energetycznym przekraczającym 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet, odbywały się w temperaturze nie wyższej niż 32°C. Wyjątkiem będą sytuacje, w których ograniczenia technologiczne uniemożliwiają spełnienie tego warunku.
W sytuacji, gdy temperatura, z uwagi na warunki atmosferyczne, będzie przekraczać powyższy próg, prace w pomieszczeniach oraz na otwartej przestrzeni nie będą mogły być w tym czasie wykonywane. To samo tyczy się sytuacji, w której przekroczone zostaną wyżej wskazane progi wydatku energetycznego.
W przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu pracy z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy 28 °C, a przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet – 25 °C, pracodawcy będą zobowiązani podjęć następujące działania:
- Zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne, które przyczynią się do obniżenia temperatury, chyba że względy technologiczne na to nie pozwolą (uzależnione od warunków i specyfiki pracy).
- W momencie, gdy obniżenie temperatury nie jest możliwe, pracodawca będzie zobowiązany do zastosowania odpowiednich rozwiązań organizacyjnych, które będą minimalizowały wpływ temperatury na zdrowie pracowników (uzależnione od warunków i specyfiki pracy).
A jeżeli chodzi o prace wykonywane na otwartej przestrzeni, to w przypadku, gdy temperatura, z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy 25 °C, pracodawca będzie zobowiązany zastosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne minimalizujące wpływ temperatury na zdrowie pracowników. Rozwiązania te także są uzależnione od warunków i specyfiki pracy.
Wyżej wymienione rozwiązania organizacyjne powinny być ustalone po konsultacji pracodawcy z pracownikami w ramach komisji bhp, a w przypadku, gdy komisja bhp nie została powołana, powinny być ustalone w trybie art. 23711a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. O przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników.
Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami
Kto nie będzie objęty nowymi przepisami? Lista wyjątków
W projektowanym rozporządzeniu znajduje się także katalog wyjątków, do których nie mają zastosowania powyższe regulacje:
- prac wymienionych w art. 15110 pkt 1–2, 5–8 oraz 9 lit. c-h ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
- pracowników instytucji, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3
- funkcjonariuszy w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
- żołnierzy w rozumieniu ustawy o obronie Ojczyzny.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projektowane rozporządzenie zakłada wejście w życie przepisów 1 stycznia 2027 r.
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (nr z wykazu 36)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA