Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasu pracy, a które nie?

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
praca, czas pracy / Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasy pracy, a które nie? / ShutterStock

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi wykonującemu pracę przysługują przerwy od pracy. Część z nich wliczana jest do wymiaru czasu pracy. Jednak są pewne wyjątki.

Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy

Ilość przerw od pracy zależy od dobowego wymiaru czasu pracy.

  • Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej sześć godzin, mają prawo do przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
  • Osoby, których wymiar czasy pracy wynosi co najmniej dziewięć godzin, mają prawo do kolejnej, dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.
  • Osoby, których wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 16 godzin, mają prawo do jeszcze jednej dodatkowej przerwy w pracy, która trwa co najmniej 15 minut.

Przerwy zależne od dobowego wymiaru czasu pracy wliczane są do czasu pracy.

Przerwa od komputera

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe reguluje kwestie pracy przy komputerze. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom łączenia pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac lub co najmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przerwa od pracy przy monitorze ekranowym wliczana jest do czasu pracy.

Przerwa na karmienie

Pracownica, która karmi piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. W przypadku, gdy karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy, przerwy te mogą zostać udzielone łącznie. W przypadku pracownicy zatrudnionej poniżej czterech godzin dziennie – przerwy na karmienie nie przysługują. Przy zatrudnieniu do sześciu godzin dziennie – pracownicy przysługuje jedna przerwa na karmienie. Przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy.

Przerwa na gimnastykę i wypoczynek

Zgodnie z art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Przerwa ta może wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Także i ta przerwa wliczana jest do czasu pracy.

60-minutowa przerwa w pracy

Pracodawca może, ale nie musi wprowadzić także jeszcze jedną, dodatkową przerwę w pracy, która nie będzie wliczana do czasu pracy. Jednakże taka przerwa nie może przekraczać 60 minut. Przerwa ta powinna być przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. By wprowadzić taką przerwę, pracodawca musi uwzględnić ją w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest objęty układem pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy, zapis o przerwie w pracy, która nie wlicza się do czasu pracy powinien znaleźć się w umowie o pracę.

Więcej informacji dotyczących m.in. czasu pracy oraz zmian w przepisach prawa znaleźć można w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Czas pracy 2025. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

INFOR

Księgowość budżetowa
Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP
21 lut 2025

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego
21 lut 2025

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.
19 lut 2025

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

Ewidencja czasu pracy: obowiązki pracodawcy, przechowywanie, dokumentacja
18 lut 2025

Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu
18 lut 2025

W połowie grudnia do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia MRPiPS regulujący kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy. Obecnie mamy uregulowaną kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasu pracy, a które nie?
14 lut 2025

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia
13 lut 2025

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu
12 lut 2025

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?

Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?
11 lut 2025

19 marca 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające uzupełniający urlop macierzyński. Od czego zależy długość tego urlopu? Kiedy należy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński? Czy pracodawca może go odrzucić?

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?
10 lut 2025

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

pokaż więcej
Proszę czekać...