REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu

praca, gorąco, fabryka, budowa
Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W połowie grudnia do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia MRPiPS regulujący kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy. Obecnie mamy uregulowaną kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

W resorcie rodziny trwają prace nad wprowadzeniem maksymalnych temperatur w miejscu pracy. Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, który jeszcze w grudniu zeszłego roku trafił do konsultacji.

REKLAMA

Maksymalne temperatury w miejscu pracy

Projekt zakłada uregulowanie kwestii maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni. W ocenie projektodawców, wprowadzenie powyższych rozwiązań zwiększy bezpieczeństwo pracowników. W ocenie skutków regulacji wskazano, że chodzi o wprowadzenie takich regulacji jak:

  • Zapewnienie temperatury w pomieszczeniu pracy odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy, natomiast gdy temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy określoną wartość dla danej klasy tempa metabolizmu pracodawca zobowiązany będzie do zapewnienia odpowiednich rozwiązań technicznych obniżających temperaturę, a jeśli nie będzie to możliwe, to do zastosowania innych rozwiązań organizacyjnych
  • Zobowiązanie pracodawców do podjęcia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych przy pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze powyżej 25 °C;
  • Zobowiązanie pracodawców do ustalania rozwiązań organizacyjnych w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami
  • Zobowiązanie pracodawców do czasowego wstrzymania wykonywania pracy, jeśli pomimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35 °C, a przy pracy na otwartej przestrzeni 32 °C, przy czym w przypadku pracy na otwartej przestrzeni konieczność czasowego wstrzymania pracy dotyczyć będzie jedynie ciężkich prac fizycznych, a także przyjęcie rozwiązania, że obowiązek czasowego wstrzymania pracy nie będzie dotyczył niektórych rodzajów prac, których wykonywanie jest obiektywnie konieczne; katalog wyjątków od obowiązku czasowego wstrzymania prac w znacznym zakresie pokrywa się z rodzajami prac, których nie dotyczy zakaz pracy w niedzielę.

Ponadto, w projekcie określono także przykładowy katalog rozwiązań technicznych i organizacyjnych w nowo dodawanym załączniku nr 4 do zmienianego rozporządzenia w celu ułatwienia pracodawcom wywiązania się z ww. obowiązków. Projekt zakłada, że pracodawcy będą mieli czas do 1 czerwca 2025 r. na dostosowanie pomieszczeń pracy oraz dokonanie aktualizacji w dokumentacji oceny ryzyka zawodowego zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy określonymi w projekcie rozporządzenia.

Wybrane uwagi do projektu

REKLAMA

Poniżej prezentujemy kilka wybranych uwag do projektu. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Akumulatorów i Baterii wskazało, że określenie górnych granicznych wartości temperatur doprowadzi prawdopodobnie do likwidacji niektórych polskich przedsiębiorstw lub do ich przeniesienia poza granice Polski.

W ocenie Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców, obecne regulacje, stanowiące o tym, że Gdy warunki pracy zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu pracownika, pracownik ma prawo przerwać wykonywanie pracy, informując o tym niezwłocznie przełożonego są wystarczające. OPRP zaapelowała o zaniechanie prac nad rozporządzeniem w proponowanym kształcie. „Proponowane rozporządzenie jest nadregulacją która na dodatek będzie fikcją prawną ponieważ nakładane na przedsiębiorców obowiązki są nie do zrealizowania w praktyce” – wskazano w uwagach do projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki także przedstawił szereg uwag do projektu, a także zgłosił pełną otwartość i gotowość do współpracy nad opracowaniem wykazu sposobów wykonywania prac, który mógłby znaleźć się w projektowanych przepisach oraz przygotowaniem poradników dla pracodawców.

Konfederacja Lewiatan wskazała, że wdrożenie zaproponowanych w projekcie rozporządzenia rozwiązań, będzie skutkować ogromnymi, negatywnymi konsekwencjami dla działalności i rozwoju szeregu sektorów naszej gospodarki, w szczególności przemysłu. Krytycznie oceniła zaproponowane rozwiązania. „. Ze względu na koszty dostosowania się do proponowanych wymagań, zastrzeżenia legislacyjne, brak dyskusji odnośnie do założeń nowych regulacji, czy rzetelnej oceny skutków regulacji, postulujemy odejście od dalszego procedowania projektu rozporządzenia” – napisano w uwagach do projektu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podziela i popiera krytyczne uwagi do zaproponowanych w projekcie rozporządzenia rozwiązań zaproponowanych m.in. przez organizacje przedsiębiorców i MRiT. W szczególności chodzi o propozycję wprowadzenia do obowiązujących przepisów nowych kryteriów „tempa metabolizmu” oraz „tempa metabolizmu danego rodzaju pracy”, od których mają być uzależnione maksymalne dopuszczalne temperatury dla wykonywania określonej pracy.

Więcej informacji dotyczących tego, jakie obowiązki mają pracownicy w związku z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy można znaleźć m.in. w naszej bazie wiedzy oraz w publikacji: BHP w firmie. Obowiązki pracodawców.

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

INFOR

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

Ewidencja czasu pracy: obowiązki pracodawcy, przechowywanie, dokumentacja

Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?

Maksymalne temperatury w miejscu pracy. Wybrane uwagi do projektu

W połowie grudnia do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia MRPiPS regulujący kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy. Obecnie mamy uregulowaną kwestię minimalnych temperatur w miejscu pracy.

Przerwy w pracy: które przerwy wliczają się do czasu pracy, a które nie?

Które przerwy nie są wliczane do czasu pracy? Czy przerwa na karmienie wliczana jest do czasu pracy? Ile wynoszą przerwy na karmienie? Czy przerwa na gimnastykę i wypoczynek wliczana jest do czasu pracy? Ile wynosi przerwa na gimnastykę i wypoczynek?

REKLAMA

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia

Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Jest projekt rozporządzenia.

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie nowa definicja mobbingu. Jaka jest obecnie definicja mobbingu? Jakie w związku z tym ma obowiązki pracodawca? Co zakłada projekt nowelizacji Kodeksu pracy? Czy pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki?

Uzupełniający urlop macierzyński. Czy pracodawca może go odrzucić? Kiedy wniosek?

19 marca 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające uzupełniający urlop macierzyński. Od czego zależy długość tego urlopu? Kiedy należy złożyć wniosek o uzupełniający urlop macierzyński? Czy pracodawca może go odrzucić?

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

REKLAMA

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? W jakich przypadkach pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika, a w jakich bez winy pracownika? Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Społeczne Agencje Najmu z 100 proc. dofinansowaniem z UE. Wnioski do 17 marca 2025 r.

Społeczne Agencje Najmu z 100 proc. dofinansowaniem z UE. Ruszyła II edycja konkursu dla gmin. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy blisko 100 mln zł z Unii Europejskiej na Społeczne Agencje Najmu Wnioski do 17 marca 2025 r. Kto może wystąpić o dofinansowanie? Ile wynosi dofinansowanie?

REKLAMA