Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej [Komentarz]

Gąsiorek Krystyna
ekonomista, praktyk z doświadczeniem na stanowisku głównej księgowej w państwowej jednostce budżetowej oraz jako starszy specjalista w RIO, od ponad 20 lat prowadzi szkolenia z tematyki finansów publicznych m.in. sprawozdawczości, klasyfikacji budżetowej dla jsfp w tym JST, autorka licznych publikacji książkowych i prasowych
rozwiń więcej
Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej [Komentarz] / Inne
Od 2022 r. w zakresie sprawozdań budżetowych obowiązują liczne zmiany i nowości. W dniu 21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Nie jest to nowelizacja. Zostało wydane całkiem nowe rozporządzenie.

Wprowadzone zmiany i nowości dotyczą sporządzania sprawozdań zarówno przez jednostki państwowe, jak i przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) oraz ich jednostki organizacyjne. Zmianie uległy wzory sprawozdań, instrukcje sporządzania, a także formy ich przekazywania.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej wprowadza elektroniczne sprawozdania

Najistotniejszą zmianą jest elektronizacja sprawozdawczości budżetowej JST oraz ich jednostek organizacyjnych.

Wykluczono inną formę przekazywania sprawozdań budżetowych w zakresie JST niż forma elektroniczna.

Zrezygnowano z przekazywania sprawozdań w formie pisemnej.

Od kiedy elektroniczne sprawozdania w rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej?

Minister Finansów nie pozostawił już zarządowi JST wyboru decydowania, w jakiej formie jego jednostki organizacyjne (jednostki obsługujące) będą przekazywały swoje sprawozdania.

Wprowadzono przepisy zobowiązujące kierowników jednostek i kierowników jednostek obsługujących do przekazania do zarządu JST sprawozdań jednostkowych w formie dokumentu elektronicznego.

Zmiany te miały obowiązywać już w 2022 r. Termin wprowadzenia obligatoryjnego sposobu sporządzania sprawozdań w formie dokumentu elektronicznego przez te jednostki był nierealny. Postulowano zatem o wydłużenie czasu na dostosowanie sposobu sporządzania i przekazywania sprawozdań o 1 rok. Uwaga ta została uwzględniona. Ostatecznie jednostki organizacyjne JST i jednostki obsługujące będą musiały przekazywać zarządowi JST swoje sprawozdania jednostkowe w nowej formie, tj. tylko i wyłącznie w formie elektronicznej w 2023 r., począwszy od sprawozdań rocznych Rb-27S, Rb-28S za 2022 r. oraz sprawozdań Rb-30S, Rb-27ZZ, Rb-50 za IV kwartały 2022 r.

Czego nie uregulowano w rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej?

Niestety, w nowym akcie prawnym nie zostały unormowane wątpliwe dotąd kwestie (np. w zakresie wykazywania przez JST danych w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie "Należności").

Nie zostały też uwzględnione wszystkie uwagi zgłaszane w ramach uzgodnień międzyresortowych (m.in. w zakresie doprecyzowania zapisów w kolumnie "Skutki udzielonych ulg i zwolnień...").

W związku z tym już pojawiają się różne wątpliwości.

Sprawozdawczość budżetowa – nowe rozporządzenie z komentarzem. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 3/2022

W Poradniku omówiono wprowadzone zmiany i nowości dotyczące m.in.:

  • form przekazywania sprawozdań,
  • wzorów sprawozdań (zmian wzorów sprawozdań),
  • wprowadzenia nowego sprawozdania (Rb-34),
  • poszczególnych instrukcji sporządzania sprawozdań,
  • terminów przekazywania sprawozdań odbiorcom.

Przy każdym paragrafie rozporządzenia zamieszczony jest komentarz autora, wskazujący na najważniejsze zmiany w stosunku do wcześniejszego rozporządzenia (z 9 stycznia 2018 r.) oraz ich zastosowanie w praktyce.

Dopełnieniem Poradnika jest Ściąga księgowego - Zmiany i nowości w sprawozdawczości budżetowej w 2022 r. - zestawienie.

Najważniejsze zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Minister Finansów 11 stycznia 2022 r. wydał rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 144). Po 4 latach został wydany całkiem nowy akt. Zastąpił on dotychczasowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1564, z późn.zm.).

Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. z dniem 22 stycznia 2022 r.

Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od 1 stycznia 2022 r., z zastrzeżeniami.

Wprowadzone zmiany dotyczą sprawozdań w zakresie budżetu państwa, budżetu środków europejskich oraz budżetów JST. Zmieniono zarówno wzory niektórych sprawozdań, jak i instrukcje sporządzania, a także formę ich przekazywania odbiorcom.

W nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej wprowadzono następujące zmiany i nowości:

Rodzaj jednostki

Zakres zmian

Państwowe jednostki budżetowe

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-23, Rb-27 (z regulacją porządkową uchylającą przepis dotyczący opłaty komorniczej), Rb-27UE, Rb-28, Rb-28UE WPR, Rb-28 Programy, Rb-28 Programy WPR, Rb-28NW, Rb-28NW Programy, Rb-34PL, Rb-50 i Rb-70.

Nałożenie obowiązku sporządzania sprawozdań Rb-34.

Sporządzanie sprawozdań Rb-28UE według nowych zasad.

Urzędy skarbowe

Kontynuacja zasad sporządzania sprawozdań Rb-24 i Rb-27.

Placówki

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-23PL, Rb-27PL, Rb-28PL i Rb-34PL.

Jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, miasta na prawach powiatu, województwa) i związki JST

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-28NWS, Rb-NDS, Rb-34S i Rb-ST.

Przekazywanie sprawozdań jednostkowych i zbiorczych Rb-27S (nowy wzór sprawozdania), Rb-27ZZ, Rb-28S, Rb-30S i Rb-50 do Głównego Urzędu Statystycznego.

Gminy i miasta na prawach powiatu

Sporządzanie sprawozdań Rb-PDP według nowych zasad.

Państwowe fundusze celowe, agencje wykonawcze i instytucje gospodarki budżetowej

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-35, Rb-33 i Rb-40.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-ZUS.

Uczelnie publiczne

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-70.

Jednostki sektora finansów publicznych, które zawarły umowy partnerstwa publiczno-prywatnego

Kontynuacja sporządzania sprawozdań Rb-Z-PPP.

Krystyna Gąsiorek

ekonomista, praktyk z doświadczeniem na stanowisku głównej księgowej w państwowej jednostce budżetowej oraz jako starszy specjalista w RIO, od ponad 20 lat prowadzi szkolenia z tematyki finansów publicznych, m.in. sprawozdawczości, klasyfikacji budżetowej dla jsfp, w tym JST, autorka licznych publikacji książkowych i prasowych

Sprawozdawczość budżetowa – nowe rozporządzenie z komentarzem. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 3/2022

Księgowość budżetowa
Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN
07 maja 2024

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027
30 kwi 2024

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat
29 kwi 2024

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa
29 kwi 2024

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?
27 kwi 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

Podwyżka opłat za wodę o 14,99%. Weryfikacja dopiero, gdy podwyżka będzie o 15% [Przykład]
24 kwi 2024

To efekt zmiany w prawie zdejmującej kontrolę nad gminami w zakresie podnoszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto
24 kwi 2024

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury
16 kwi 2024

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?
27 mar 2024

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł
25 mar 2024

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

pokaż więcej
Proszę czekać...