Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN
REKLAMA
REKLAMA
Które placówka jest najbliższa?
REKLAMA
„W sytuacji kiedy placówka oświatowa leżąca najbliżej zamieszkania dziecka w rozumieniu „geograficznym” nie jest w stanie zrealizować wszystkich zaleceń zawartych ww. orzeczeniach, wtedy to rodzice dziecka niepełnosprawnego mają prawo wyboru jednostki systemu oświaty, która ich zdaniem najlepiej zapewni realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, adekwatnych do potrzeb dziecka warunków kształcenia, wychowania i opieki, bowiem zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, jedynie rodzice dziecka mają wyłączne prawo do decydowania o swoim dziecku, o ile prawo to nie zostanie im ograniczone lub nie zostaną go pozbawieni” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.
REKLAMA
„Gmina zobowiązana jest do organizacji bezpłatnego transportu i opieki dla dziecka z niepełnosprawnością, a jeśli organizują transport we własnym zakresie - zwrócić rodzicom dziecka koszty jednorazowego przewozu do wybranej przez rodzica jednostki oświatowej” – wskazuje wiceminister Izabela Ziętka w odpowiedzi udzielonej 29 kwietnia 2024 r. i dodaje, iż takie stanowisko popierają wyroki sądów.
Do jakiej placówki dojazd niepełnosprawnego dziecka z dofinansowaniem?
MEN przypomina też, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. W przypadku zaś dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.
Sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i od działów przedszkolnych w szkołach podstawowych, powinna zapewniać dzieciom zamieszkałym na obszarze gminy możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego.
Prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego przez dziecko w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, jest zadaniem własnym gminy.
Jeżeli droga dziecka, w tym dziecka niepełnosprawnego do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Źródło: Interpelacja nr 2432 w sprawie dofinansowania dojazdów dzieci z niepełnosprawnością do przedszkoli znajdujących się poza gminą zamieszkania dziecka/ Sejm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.