REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Związek Powiatów Polskich zaopiniował poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, w którym zaproponowano przywrócenie prawa do trzynastek dla pracowników instytucji kultury. Zdaniem samorządowców, konieczne jest zapewnienie źródeł finansowania tych zmian.

REKLAMA

Samorządy martwią się o środki na wypłatę trzynastek

Prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka:

  1. „Aktualnie prowadzone są prace nad zmianą w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, jest to więc dobry moment, aby w postulatach, które zgłaszane są w ramach tych prac, wybrzmiał też ten o który zabiegają projektodawcy. Zmiany jednak w tym zakresie powinny nastąpić równocześnie wraz ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki w dochodach jednostek samorządu terytorialnego”. 
  2. Przywrócenie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników kultury wiązałoby się dla samorządów z wydatkami około 470 mln zł rocznie.
  3. „Biorąc pod uwagę, że obecnie samorządy w ramach posiadanych dochodów własnych nie są w stanie skutecznie realizować już nałożonych na nie zadań i kompetencji, każda zmiana w tym zakresie spowoduje jeszcze większy problem i konieczność finansowania nowych zadań kosztem tych już dotychczas realizowanych”.

Potrzebne są gwarancje finansowania

REKLAMA

Według ZPP zmiany dotyczące zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego muszą być równoważone odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. „Bez tego typu gwarancji, każdorazowa próba zmian w zakresie zadań jednostek samorządu 

WAŻNE! Instytucje kultury gospodarują samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzą samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, w związku z tym mają możliwość gratyfikowania swoich pracowników [art. 27 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej].

Podstawa prawna dla trzynastek 

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej złożyli posłowie Lewicy. Oszacowano, że zagwarantowanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracownikom instytucji kultury w placówkach samorządowych nie powinna przekroczyć około 470 mln zł, w tym około 323 mln zł w instytucjach gminnych, 21,5 mln zł w instytucjach powiatowych i 125,5 mln zł w instytucjach wojewódzkich. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mama pracuje, a tata zostaje z dzieckiem. Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?

W ostatnich latach urlopy związane z urodzeniem się dziecka są wśród ojców coraz bardziej popularne. Czy tata może otrzymać zasiłek macierzyński?

Czy można zakupić karnet na basen z ZFŚS?

"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Kolejne jednostki sektora finansów publicznych objęte SWR. Co jeszcze proponuje MF?

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany są związane z związek z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, które weszły w życie z końcem kwietnia 2024 r.

REKLAMA

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA