REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto

Dodatek również dla rodzin zastępczych zawodowych. W planach kwota 1000 zł brutto
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt, którym zajmuje się Sejm, zakłada przyznanie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Dodatek ma być wypłacony od 1 lipca 2024 r.

W Sejmie projekt w sprawie dodatków dla rodzin zastępczych

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że 10 kwietnia komisja pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który wprowadza podstawę prawną do przyznania dodatków do wynagrodzeń pracownikom pomocy społecznej, systemu opieki nad dziećmi do lat trzech i systemu pieczy zastępczej.

Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że projekt ten nie obejmuje jednak zawodowych rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka, gdyż pracują oni w oparciu o inne zasady, najczęściej na podstawie umów cywilno-prawnych.

Dlatego resort zdecydował o nowelizacji projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. "Projektowana ustawa wprowadza analogiczną podstawę prawną do przyjęcia przez Radę Ministrów programów rządowych mających na celu dofinansowanie wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń dla osób pełniących funkcję zawodowych rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka" - powiedziała ministra.

Pierwszy krok do reformy systemu?

Dodała, że dodatki te wyniosą 1 tys. zł brutto i zostaną przyznane na mocy programów rządowych przyjmowanych w drodze uchwały Rady Ministrów.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że dodatki będą finansowane z Funduszu Pracy. "Dlatego projektowana ustawa zwiększa o 45 mln zł maksymalny roczny limit środków Funduszu Pracy na realizację zadań własnych samorządów w obszarze pieczy zastępczej" - wyjaśniła ministra.

Zapowiedziała, że szczegóły, w tym kwota dodatków, zostaną określone w programach. "Planujemy, żeby to była kwota 1 tys. zł brutto" - przypomniała.

Zdaniem ministry system pieczy zastępczej wymaga głębokiej, systemowej reformy. Omawiana regulacja jest w tym pierwszym krokiem. "Kierunkiem tej reformy powinna być deinstytucjonalizacja rozumiana przede wszystkim jako urodzinnienie. Piecza zastępcza powinna jak najbardziej przypominać troskę i opiekę, jaką otaczane są dzieci w domu rodzinnym" - podkreśliła szefowa resortu.Za omawianym projektem ustawy posłowie opowiedzieli się jednogłośnie.

MRPiPS szacuje, że rozwiązania zawarte w projekcie obejmą niemal 3 tys. osób: ok. 2,1 tys. osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych, w tym ok. 360 rodzin zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego i ok. 250 specjalistycznych rodzin zastępczych zawodowych, a także ok. 800 osób prowadzących rodzinne domy dziecka.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ jann/

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mama pracuje, a tata zostaje z dzieckiem. Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?

W ostatnich latach urlopy związane z urodzeniem się dziecka są wśród ojców coraz bardziej popularne. Czy tata może otrzymać zasiłek macierzyński?

Czy można zakupić karnet na basen z ZFŚS?

"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Kolejne jednostki sektora finansów publicznych objęte SWR. Co jeszcze proponuje MF?

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowana została informacja o projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany są związane z związek z wdrażaniem nowych przepisów unijnych, które weszły w życie z końcem kwietnia 2024 r.

REKLAMA

Czternaste emerytury już we wrześniu 2024 r. Znamy plany resortu pracy

Według informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu miesiącem wypłaty tzw. czternastej emerytury w 2024 r. będzie wrzesień, podobnie jak w roku ubiegłym. Kto dostanie tzw. czternastkę i od czego to zależy?

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

REKLAMA