Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach, ale z małymi zmianami, do 2029 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.
- Rząd przyjął projekt nowelizacji
- Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach – ale z małymi zmianami – do 2029 roku
We wtorek, 29 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten przewiduje złagodzenie rygorów prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) od 2025 r.
Rząd przyjął projekt nowelizacji
Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu rządu, wśród najważniejszych rozwiązań przewidzianych w projekcie, znalazły się m.in. rozwiązania przedłużające przepisy uelastyczniające zarządzanie budżetami samorządów. Rozwiązania te - zdaniem projektodawców - powinny umożliwić zachowanie płynności finansowej i zdolności kredytowej jednostkom samorządu terytorialnego.
Zarządzanie budżetem samorządów na starych zasadach – ale z małymi zmianami – do 2029 roku
Do 2029 roku przedłużone zostaną następujące preferencje dla JST:
- samorząd będzie mógł bilansować wolnymi środkami część bieżącą swojego budżetu;
- przedłużona zostanie zmiana podejścia do rozliczenia reguły zrównoważenia budżetu w części bieżącej – z rozliczenia 4-letniego na rozliczenie 8-letnie.
- samorząd nie będzie musiał spełniać relacji, która ogranicza wysokość spłaty długu, czyli indywidualnego limitu spłaty zobowiązań, zgodnie z ustawą o finansach publicznych.
W komunikacie wskazano, że będzie to możliwe pod warunkiem, gdy m.in. łączna kwota długu danej jednostki nie przekroczy 100 proc. jej dochodów ogółem, pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze oraz powiększonych o przychody z określonych tytułów, zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Ponadto, jako dodatkowe zabezpieczenie JST wskazano rozwiązanie, w którym dana jednostka będzie mogła przekroczyć indywidualny limit spłaty zobowiązań wyłącznie w przypadku, gdy taka sytuacja nie zagrozi realizacji przez nią zadań publicznych.
Wśród rozwiań znalazło się także to, że w relacji ograniczającej wysokość spłaty długu, nie będą ujmowane potencjalne spłaty kwot, które wynikają z udzielonych przez samorząd poręczeń i gwarancji. Ponadto, utrzymana ma zostać możliwość doliczania do indywidulanego limitu spłaty zobowiązań dochodów ze sprzedaży majątku – z modyfikacją – dane dotyczące dochodów ze sprzedaży majątku, uwzględniane przy obliczaniu wskaźnika spłaty zobowiązań, będą pochodziły ze sprawozdań budżetowych JST. Nowela przewiduje wejście w życie dzień po ogłodzeniu w Dzienniku Ustaw, a zmiany mają mieć zastosowanie do opracowania budżetów i wieloletnich prognoz finansowych samorządów na 2025 r.