Bon senioralny 2026 r. Zadania gmin, sprawozdania, finansowanie
REKLAMA
REKLAMA
Do uzgodnień i konsultacji trafił projekt ustawy o bonie senioralnym. Projekt ten zakłada wprowadzenie usług w ramach bonu senioralnego. Usługi te będą dedykowane seniorom od 75 roku życia. Chodzi o pozamedyczne usługi wsparcia dotyczące podstawowych czynności życia codziennego. Projektodawcy szacują, że liczba osób w wieku 75 lat lub więcej, która potencjalnie będzie mogła uzyskać wsparcie w ramach bonu w 2026 r. wyniesie 288,9 tys. osób.
REKLAMA
Bon senioralny: zadania gmin
Gminy będą realizowały bon senioralny jako obligatoryjne zadanie własne. Mogą je realizować samodzielnie, lub zlecić realizację tego zadania ośrodkowi pomocy społecznej, centrum usług społecznych, domom pomocy społecznej, ośrodkom wsparcia, organizacjom pozarządowym, podmiotom wymienionym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, innym podmiotom, które posiadają status przedsiębiorstwa społecznego zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej, a także podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. W ramach zlecania realizacji bonu senioralnego, gminy nie mogą zlecić ustalania zakresu realizacji bonu senioralnego, w tym przeprowadzenia weryfikacji wniosków, a także ustalania i weryfikowania czasowego zwiększenia wartości bonu senioralnego. Do zadań gmin z zakresu bonu senioralnego oprócz realizowania bonu senioralnego będzie należało dokonywanie zgłoszeń do wykazu oraz zgłoszeń zmiany danych objętym wykazem, a także przekazywanie wojewodzie danych sprawozdawczych z zakresu zrealizowanych usług wsparcia w ramach bonu senioralnego. Sprawozdania gmin należy przekazać wojewodzie. Gminy zbierają także sprawozdania sporządzone przez podmioty, a następnie przekazują zbiorcze sprawozdanie wojewodzie w postaci elektronicznej.
Bon senioralny: sprawozdanie
W sprawozdaniu powinny znaleźć się dane dotyczące liczby osób, którym przyznano bon senioralny, wysokość wydatków ponoszonych przez gminę na zapewnienie realizacji bonów senioralnych, liczbę osób, na rzecz których realizowane są bony senioralne. W tym także ich wiek, liczbę godzin wsparcia oraz rodzaj usług wsparcia.
Bon senioralny: finansowanie
REKLAMA
Bon senioralny oraz koszty jego obsługi finansowane będą z budżetu państwa. Gminy będą otrzymywały dotacje celowe z budżetu państwa na sfinansowanie zadań wynikających z ustawy, w wysokości 100 proc., na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych. Koszty obsługi wynoszą 6 proc. kwoty przeznaczonej na bon senioralny. W celu otrzymania dotacji należy złożyć wniosek o jej przyznanie co kwartał w terminie do 15. Dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Dotacje na dany kwartał są przekazywane gminom przez wojewodę w miesięcznych ratach. Nadpłata dotacji za kwartał może być zaliczana na poczet dotacji należnej w kwartale następnym, z wyjątkiem nadpłaty za dany rok, która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale powinien przedstawić rozliczenie dotacji z wyodrębnieniem liczby i wartości zrealizowanych świadczeń wsparcia w ramach bonu senioralnego. Rozliczenie to powinno być sporządzone narastająco za okres od dnia 1 stycznia do dnia kończącego dany kwartał, z tym że zapotrzebowanie na dotację ustala się jako sumę tego zapotrzebowania obliczonego odrębnie dla każdego kwartału.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Wyjątkiem jest art. 32 ust.1, który dotyczy stworzenia i udostępnienia usługi umożliwiającej złożenie za jej pośrednictwem wniosku o przyznanie bonu senioralnego za pomocą środków komunikacji elektroniczne, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Konsultacje ws. bonu senioralnego trwają do 12 grudnia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.